Mierzeja Wiślana. Kilkutygodniowe foki szare znaleziono nad brzegiem morza na plażach Mikoszewie i Junoszynie. Zwierzęta trafiły pod opiekę helskiego Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego.
Mierzeja Wiślana. Młode i osłabione foki znaleziono w trakcie Wielkanocy na plażach w Mikoszewie i Junoszynie. Na miejsce natychmiast przybył wolontariusze Błękitnego Patrolu, ekologicznej organizacji WWF. – Zając Wielkanocny przyniósł w prezencie kolejne młode foki uratowane przez wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF czytamy na facebook’owym profilu WWF Polska. – Foki dołączyły do rówieśników w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry. Po odbytej rehabilitacji maluchy oczywiście trafią na wolność. Znalezione szczenięta otrzymały imiona na cześć wolontariuszy Błękitnego Patrolu.
Foka znaleziona w Mikoszewie otrzymała imię Marta, a samczyka z plaży w Junoszynie nazwano imieniem Karol. Warto dodać, że to nie pierwsza w tym roku akcja ratunkowa wolontariuszy WWF Polska. Organizacja mówi wręcz o wiosennym wysypie foczych szczeniąt na bałtyckich plażach. Na początku kwietnia znaleziono fokę na plaży w Krynicy Morskiej. Samiec otrzymał imię Janek, po leżał samiec, po lokalnym liderze Błękitnego Patrolu WWF Janie Wilkanowskim. Kilka dni później młody, osłabiony, mocno wychudzony foczy samczyk wylądował na plaży w Piaskach. Znalezione szczenię otrzymało imię Wojtek, na cześć jednego z wolontariuszy Błękitnego Patrolu. Po zakończonym leczeniu w helskim fokarium wszystkie foki wrócą do Bałtyku.
Gdy spotkamy fokę
Pracownicy helskiego fokarium wymieniają trzy podstawowe zasady, których należy przestrzegać podczas spotkania z foką, np. w czasie spaceru na plaży. Do zwierzęcia nie można się zbliżać. Należy pamiętać, że foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć. Ważne jest również aby pozwolić foce wyjść na brzeg.
Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne. Nie należy też dotykać i nie próbować łapać fok. Turyści i mieszkańcy powinni przygotować się, że w najbliższym czasie mogą spotkać wygrzewające się nad brzegiem morza foki, szczególnie młode osobniki. Ta tendencja będzie utrzymywać się przez kwiecień aż do początku czerwca.
red. aip, Fot. WWF Polska