Kielecki „Plastyk” ma 70 lat! Była uroczysta gala i wystawy

Kielecki „Plastyk” ma 70 lat! Była uroczysta gala i wystawy

Zespół Państwowych Szkół Plastycznych imienia Józefa Szermentowskiego w Kielcach obchodzi w weekend jubileusz 70-lecia istnienia.

Już w piątek obchody zainaugurował dziewięciokilometrowy rajd absolwentów „Plastyka” z Bodzentyna do Świętej Katarzyny. W sobotę odbyły się natomiast główne uroczystości. Punktualnie o godzinie 9 rozpoczęła je msza święta w kościele Świętego Wojciecha w Kielcach. Przewodniczył jej biskup kielecki, Jan Piotrowski. Następnie uczestnicy obchodów przenieśli się do sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej. Tam kilkaset osób, a w nich absolwenci kieleckiej szkoły uczestniczyli w uroczystej gali.

 

– Dziś drodzy absolwenci wszyscy mamy nie więcej, niż 20 lat. Poddajmy się wspomnieniom – mówiła do zgromadzonych dyrektor szkoły, Maria Kowalczyk. Następnie ona sama uhonorowała 10 nauczycieli ze swojej szkoły, którzy otrzymali nagrody na zasługi dla kultury polskiej oraz Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, za szczególny wkład rozwój edukacji artystycznej. Po uroczystym otwarciu, w holu Filharmonii zaprezentowano wystawę z kilkudziesięcioma pracami uczniów „Plastyka”, także tymi archiwalnymi sprzed kilku i kilkunastu lat. Jednym z tych, który przyglądał się owocom pracy młodych artystów był Jarosław Cierlikowski, absolwent „Plastyka”.

 

– Maturę zdawałem w 1985 roku. Zawsze miło wspominam tę szkołę. Panowała tu świetna atmosfera. Teraz, z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że szkoła się rozwija – mówił. Inne wystawy można było także oglądać w budynku szkoły przy ulicy Radiowej. Były tam archiwalne zdjęcia, prace, zaprezentowano też historię szkoły od 1945 roku, czyli od momentu jej powstania. Jubileuszowe wystawy będzie można oglądać w budynkach “Plastyka” i Filharmonii Świętokrzyskiej przez najbliższy miesiąc.

, foto Aleksander PiekarskiCOMMENTS

WORDPRESS: 0