HomeCiekawostki

Kiedy wrócą wesela i śluby? Wesela w czerwcu 2020 będą możliwe?

Kiedy wrócą wesela i śluby? Wesela w czerwcu 2020 będą możliwe?

Ze względu na epidemię koronawirusa wesela w 2020 r. są masowo przekładane. Młodzi nie chcą brać ślubu przy ograniczonej liczbie gości, nie mogąc się bawić po nabożeństwie.

Dla branży ślubnej to tragedia – tracą nie tylko organizatorzy wesel, ale też branża gastronomiczna, muzycy weselni, kwiaciarze, fryzjerzy i hotelarze.

Rząd widzi problem i dlatego stara się uruchomić sektor ślubny jak najszybciej. Możliwe, że już niedługo śluby wrócą, choć niekoniecznie w tradycyjnej formie.

Kiedy wrócą wesela i śluby? Rząd ustala szczegóły[/b] Do tej pory ceremonie ślubne mogły się odbywać, ale przy ograniczonej liczbie osób. Ze względu na to, że od 18 maja 2020 wszedł w życie trzeci etap odmrażania polskiej gospodarki, dużo mówi się w mediach o uruchomieniu branży ślubnej. Oficjalnych wytycznych jeszcze nie ma, chociaż spekuluje się, że branża niedługo mogłaby znowu zacząć działać. 18 maja 2020 uruchomiono:- lokale gastronomiczne, – salony fryzjerskie, – salony kosmetyczne. Hotele i inne punkty noclegowe zostały uruchomione już wcześniej – gdy w życie wszedł II etap odmrażania gospodarki.

Wiceminister Janusz Cieszyński zapowiada, że na dniach poznamy szczegóły odmrażania branży. Janusz Cieszyński, wiceminister resortu zdrowia udzielił wywiadu serwisowi WP. Przyznał w nim, że na dniach powinniśmy poznać – Jeżeli chodzi o wiadomości dla osób planujących wesele to już wkrótce, a mam nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym tygodniu, będziemy mieli gotowy komunikat. Na ten moment jest jeszcze za wcześnie, natomiast prowadzimy intensywne prace analityczne.  Słowa Janusza Cieszyńskiego potwierdziła wiceminister rozwoju, Olga Semeniuk. We wtorek odbyło się specjalne spotkanie online z przedstawicielami m.in. branży ślubnej. Olga Semeniuk poinformowała na Twitterze, że właśnie ustalane są zasady odmrożenia tego sektora.
Ministerstwo Rozwoju wstępnie planuje odmrażanie kolejnych branż od początku czerwca 2020 r. Na ten moment ślub można wziąć, ale w bardzo ograniczonym gronie. Ciągle imprezy z dużą liczbą osób są wykluczone. Pod koniec kwietnia Łukasz Szumowski uznał, że należy rezygnować z imprez towarzyskich – jego zdaniem takie spotkania mogą okazać się bombą ekologiczną.
Premier Morawiecki podkreślił niedawno podczas konferencji prasowej, że rząd ciągle waha się, czy zdjąć obostrzenie dotyczące większych spotkań. Na razie istnieje ograniczenie do 50 osób.
Dla Business Insider Polska o trudnych czasach dla branży ślubnej wypowiedział się Jacek Węgierski, właściciel warszawskiej firmy oferującej organizację uroczystości okolicznościowych: – Przychody z przyszłego roku nie pokryją tegorocznych kosztów i wiele firm – jeżeli obostrzenia nie zostaną poluzowane – może po prostu nie przetrwać. Wszystko też zależy od tego, czy ludzie będą decydować się na mniejsze przyjęcia. (…) Jedna z moich klientek zrezygnowała z przyjęcia w sierpniu, bo już teraz wie, że duża część rodziny nie przyjedzie, ponieważ nie będzie chciała spać w hotelach. Część Urzędów Stanu Cywilnego – przynajmniej na jakiś czas – przerwało przeprowadzanie ślubów, inne z kolei pozwoliły na przebywanie w USC jedynie pary młodej i świadków. W USC w Szczecinie w przyszły weekend można będzie brać ślub wraz z sześciorgiem gości i fotografem. Trzeba będzie jednak zachować bezpieczną odległość – min. 1,5 metra.
AIP


COMMENTS