HomePILNE

Kiedy otwarcie granic? Premier zapowiedział najbliższy termin. Już za kilka dni czekają nas zmiany

Kiedy otwarcie granic? Premier zapowiedział najbliższy termin. Już za kilka dni czekają nas zmiany

Mateusz Morawiecki 6 czerwca poinformował o otwarciu granic z 3 krajami. W ciągu najbliższych kilku dni Polska otworzy się na Litwę, Łotwę i Estonię. Kiedy otwarcie granic z pozostałymi krajami Unii Europejskiej?

– Zdecydowaliśmy w ciągu paru dni otworzyć nawzajem granice. Już dzisiaj pracują nasze służby nad wypracowaniem odpowiedniego protokołu, a ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z naszymi trzema przyjaciółmi bałtyckimi granice będą otwarte w ciągu najbliższych kilku dni – poinformował premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z RMF FM.

 

Premier 5 czerwca rozmawiał na ten temat z premierem Litwy, Sauliusem Skvernelisem.

 

Otwarcie granic

 

– Z pozostałymi krajami UE dyskutujemy na Radzie Europejskiej i być może wprowadzimy taki protokół zielony i pomarańczowy – te kraje, które są uważane za najbardziej bezpieczne i takie, które jeszcze nie są – poinformował M. Morawiecki. Polska już wcześniej otworzyła granice dla osób pracujących oraz uczących się w krajach sąsiedzkich. Osoby te nie muszą poddawać się kwarantannie.

 

Grecja nie chciała Polaków

 

Grecja, która otworzyła granice z początkiem czerwca, początkowo wykluczyła obywateli polskich z możliwości przyjazdu do tego kraju bez konieczności przebycia kwarantanny.

 

Po interwencji polskiego rządu Polska została jednak włączona do otwartego ruchu do Grecji. Na razie nie mogą tam jedynie latać samoloty z Katowic, gdyż na Śląsku odnotowano ostatnio największe źródło nowych zakażeń na koronawirusa w Polsce.

 

Cechy otwierają granice. Ale nie z Polską

 

5 czerwca Czechy otworzyły granice z Austrią, Niemcami i Słowacją. Pod koniec maja rząd w Pradze zezwolił również, by Czesi, Słowacy i Węgrzy odwiedzali swoje kraje bez konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa i bez kwarantanny. Warunkiem był powrót do kraju przed upływem 48 godzin.

 

Czeski rząd zapowiedział również, że od 15 czerwca wprowadzi system dzielący kraje na bezpieczne, ryzykowne i niebezpieczne pod względem sytuacji epidemiologicznej.

 

Test na koronawirusa

 

Podczas gdy niektóre kraje zezwalają na podróż z całej UE, inne zezwalają najpierw tylko odwiedzającym z krajów uznanych za kraje niskiego ryzyka. Niektóre będą wymagać testów antywirusowych od obywateli krajów lub regionów wysokiego ryzyka. Obowiązek wykonywania testu na koronawirusa wprowadziły m.in. Czechy, które otworzyły granice dla pracowników transgranicznych.

 

AIP

COMMENTS