HomeŚwiat

KE zatwierdziła kontrakt z firmą Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19

KE zatwierdziła kontrakt z firmą Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19

Komisja Europejska zatwierdziła umowę z firmą Moderna na dostawy 160 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi.

To szósty kontrakt sfinalizowany z koncernem farmaceutycznym przez Komisję, która prowadzi negocjacje w imieniu państw członkowskich. W ubiegłym tygodniu firma Moderna poinformowała, że jej szczepionka ma skuteczność 94,5 procent. Komisja przyznaje, że badania kliniczne szczepionki tej firmy są najbardziej obiecujące. Ale prowadzi rozmowy z kilkoma firmami i już ma zakontraktowanych prawie 2 miliardy dawek szczepionek.

“Pierwsi Europejczycy mogą zostać zaszczepieni przed końcem grudnia. Nareszcie widzimy światełko w tunelu” – powiedziała Ursula von der Leyen.

Komisja podkreśla, że na unijny rynek dopuszczone zostaną tylko te szczepionki, które są bezpieczne i skuteczne i najpierw będą musiały uzyskać pozytywną ocenę Europejskiej Agencji Leków.

Szefowa Komisji dodała, że teraz kraje członkowskie muszą przygotować się do szczepień.

“Bo to jest nasz bilet, który pozwoli wyjechać z pandemii” – dodała przewodnicząca Komisji Europejskiej. Chodzi o przygotowanie się do transportu i przechowywanie szczepionek, stworzenie centrów szczepień oraz wyszkolenie personelu.

IAR

COMMENTS