KE podnosi prognozy dla Polski

KE podnosi prognozy dla Polski

Komisja Europejska podniosła prognozy gospodarcze dla Polski na ten rok. Z opublikowanych danych wynika, że nasza gospodarka będzie się rozwijała w tempie 4,3 procent PKB. W lutym Bruksela prognozowała, że wzrost będzie o jedną dziesiątą punktu procentowego niższy. Komisja szacuje, że w przyszłym roku PKB będzie na poziomie 3,7 procent.
Ze wzrostem gospodarczym 4,3 procent PKB Polska w tym roku zajmie piąte miejsce w Unii razem ze Słowacją. Najwyższy wzrost odnotuje Malta – 5,8 procent, a następnie Irlandia, Słowenia i Rumunia. W analizie dotyczącej Polski czytamy, że pozytywne warunki gospodarcze utrzymają się. “Inwestycje i konsumpcja będą głównymi czynnikami wzrostu gospodarczego, wspieranymi przez szybki wzrost płac, wysoki poziom zaufania konsumentów oraz unijne fundusze strukturalne” – napisali unijni eksperci. Polska gospodarka, rozwijająca się w tym roku, wyhamuje w przyszłym do poziomu 3,7 procent PKB. Stabilny w tym roku i w przyszłym będzie deficyt finansów publicznych i wyniesie 1,4 procent PKB. Komisja napisała, że mimo wzrostu gospodarczego nie poprawi się natomiast deficyt strukturalny, który w tym roku wzrośnie do poziomu 2,2 procent PKB. Dług publiczny będzie spadać. W tym roku wyniesie 49,6 procent PKB i będzie o jeden punkt procentowy niższy w porównaniu z ubiegłym rokiem. W przyszłym spadnie jeszcze o pół punktu procentowego.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/em/dw

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0