HomeNew York

“Każdy z Was, młodzi przyjaciele znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte” Św. Jan Paweł II

“Każdy z Was, młodzi przyjaciele znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte” Św. Jan Paweł II

Uczniowie sobotniej szkoły z Park Slope na Brooklynie w czasie zajęć z historii obejrzeli dokumentalny film o Westerplatte*. W październiku, miesiącu dziedzictwa narodowego szkoła prowadzi zajęcia skupione wokół starannie wybranych treści dotyczących losów naszej Ojczyzny. Tym razem był to temat związany z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Utrzymany w konwencji wycieczki terenowej po Westerplatte film Bogusława Olszonowicza pt. “Tam, gdzie rozpoczęła się wojna” obejrzeli uczniowe klas 6 i 8 oraz klasy licealne. Dyskusję po projekcji przeprowadzili nauczyciele: pani Urszula Krzyształowicz w klasach młodszych a pan Wojciech Krzyształowicz rozmawiał z maturzystami. Wymiana informacji prowadzona była na wysokim poziomie.

Nauczyciele PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza co roku uczestniczą w warsztatach metodycznych prowadzonych przez edukatorów z Instytutu Pamięci Narodowej “Przystanek Historia”. Właśnie we wrześniu, w czasie wykładu prowadzonego przez Grzegorza Nawrota i Katarzynę Helik z łodzkiego oddziału IPN poszerzyli swoją wiedzę o “zapalniku II wojny światowej”, Pakcie Ribbentrop-Mołotow. Tematyka wybuchu II wojny światowej była więc dla naszych nauczycieli bieżąca. Pomysł na projekcję filmu o ataku Niemców na osamotnioną Polskę był kontynuacją, po Paradzie Pułaskiego, szkolnych obchodów miesiąca dziedzictwa narodowego.

__________________________________________
*Film stanowił preludium II edycji Festiwalu Polskich Filmów Dokumentalnych w Nowym Jorku, który w tym roku odbędzie się w dniach 25-27 października 2019 w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpointcie.

COMMENTS