Katecheta kazał uczniowi zdjąć serduszko WOŚP. “Bo sam ci zedrę!”

Katecheta kazał uczniowi zdjąć serduszko WOŚP. “Bo sam ci zedrę!”

Owsiak to złodziej – ogłosił na lekcji religii katecheta z Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Kudowie-Zdroju. I kazał jednemu z uczniów odkleić z bluzy serduszko WOŚP. – Jak jutro przyjdziesz z tym czymś na bluzie, sam je zedrę – zagroził. Piętnastolatek serduszka nie zdjął. Dyrektor szkoły wezwał nauczyciela na dywanik. Kazał przeprosić uczniów. A dzieciom obiecał, że wszystkim którzy włączyli się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy da wyższe oceny z zachowania.

 

W poniedziałek 15-letni Mikołaj poszedł do szkoły z dumnie wypiętą piersią, na której dumnie przyklejone było serduszko WOŚP. Dzień wcześniej chłopak kwestował na rzecz Wielkiej Orkiestry. Uzbierał 617 złotych. Wszystko było dobrze, do czasu lekcji religii.

– Nauczyciel nakazał mojemu synowi zdjąć z bluzy symbol WOŚP, bo jak to określił Owsiak to złodziej i on się z tym nie zgadza, więc Mikołaj ma to zrobić – opowiada pan Hubert, tato Mateusza. – Na szczęście mój syn się nie zgodził i powiedział, że tego nie zrobi. Katecheta wygłosił wtedy, że trzeba dawać na Caritas, a nie na Owsiaka, bo to złodziej. Dodał również, że jeżeli jutro przyjdzie z tym czymś na bluzie, to sam mu to zedrze – relacjonuje pan Hubert.

– Z rozmowy z katechetą lekcja religii przebiegała w następujący sposób: po wejściu uczniów do klasy nauczyciel poprosił ucznia o ściągnięcie emblematu WOŚP-u, uczeń nie wyraził na to zgody – przyznaje Jerzy Łukasik, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Kudowie-Zdroju w przesłanym nam oświadczeniu. Według dyrektora, uczniowie zaczęli wówczas dopytywać katechetę o jego zdanie na temat WOŚP. – Katecheta zaprezentował prywatne stanowisko, które nie jest oficjalnym stanowiskiem kościoła katolickiego a tym bardziej szkoły, w której pracuje – pisze dyrektor Jerzy Łukasik.

– Zwróciłem uwagę nauczycielowi na niestosowność tego zachowania, potrzebę wyjaśnienia młodzieży niezręczności sformułowań i przeproszenia. Zaręczam, że nie pozwolę na żadne negatywne reakcje w stosunku do ucznia. W tej rozmowie mocno podkreśliłem, że każda lekcja i każdy przedmiot ma powiązanie z podstawą programową, powinny na niej być poruszane problemy, sprawy skorelowane z tematem – informuje dyrektor w oświadczeniu.

– Tradycją jest, że nauczyciele naszej placówki organizują w dniu finału loterię fantową, z której środki zasilają konto WOŚP. W tym roku 5 nauczycieli szkoły przygotowało 660 losów, a dochód z loterii wyniósł 3.539 złotych. Wolontariuszami tegorocznej akcji było 39 uczniów naszej szkoły, dzięki między innymi ich zaangażowaniu i poświęceniu Kudowa-Zdrój zebrała 34186 złotych -informuje dyrektor. Dodatkowo uczniowie, którzy angażują się w Orkiestrę, mogą liczyć na wyższą ocenę z zachowania.

W szkole organizowane są także inne akcje charytatywne, z których dochód przeznaczony jest m.in. na Fundację „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. Oprócz tego młodzi ludzie kwestują na cmentarzach czy uczestniczą w porządkowaniu grobów na Ukrainie. Dodatkowo także organizują zbiórki żywności i produktów codziennego użytku, które przekazywane są dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą.

 

Red. Damian Bednarz PolskaPress AIP/ foto  Karolina MisztalCOMMENTS

WORDPRESS: 0