HomePOLSKA

Katastrofa smoleńska: Prokuratura Krajowa chce tymczasowego aresztowania trzech kontrolerów ruchu

Katastrofa smoleńska: Prokuratura Krajowa chce tymczasowego aresztowania trzech kontrolerów ruchu

Radosław Fogiel ma nadzieję, że Rosja będzie współpracować z polską prokuraturą w sprawie śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Wczoraj Prokuratura Krajowa wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie trzech kontrolerów ruchu. Chodzi o osoby, które 10 kwietnia 2010 roku pełniły służbę na lotnisku w Smoleńsku.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że jak dotąd Rosjanie niechętnie współpracowali z polskim wymiarem sprawiedliwości. Stąd zasadne wydaje się pytanie, czy po decyzji Prokuratury Krajowej na zmianę stanowiska można liczyć – zastanawiał się poseł Fogiel. Jednak jego zdaniem, śledczy nie powinni rezygnować z podobnych działań, nawet jeśli spotkają się z odmową pomocy ze strony służb rosyjskich, bo śledztwo musi się toczyć. Radosław Fogiel wyraził nadzieje, że decyzja prokuratorów będzie małym krokiem ku wyjaśnieniu wszystkich okoliczności katastrofy smoleńskiej.

Kontrolerom lotu ze Smoleńska postawiono zarzuty nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu powietrznym. Decyzja prokuratury może skutkować kolejnym krokiem, którym może być wydanie międzynarodowego listu gończego.

W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób – pasażerowie i załoga rządowego samolotu, który leciał na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wśród ofiar byli między innymi prezydent Lech Kaczyński oraz pierwsza dama Maria Kaczyńska oraz były prezydent na uchodźtwie Ryszard Kaczorowski.

IAR/jp

COMMENTS