HomeŚwiat

Kataloński parlament za niepodległością, a hiszpański Senat przyjął dokument pozwalający na zawieszenie katalońskiej autonomii

Kataloński parlament za niepodległością, a hiszpański Senat przyjął dokument pozwalający na zawieszenie katalońskiej autonomii

W stolicy Katalonii regionalny parlament zagłosował za niepodległością regionu. Głosowanie było tajne. Wniosek poparło 70 deputowanych, 10 było przeciw a dwóch wstrzymało się od głosu. W głosowaniu nie wzięła opozycja.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy po ogłoszeniu wyników głosowania wezwał na Twitterze do zachowania spokoju. “Proszę wszystkich Hiszpanów o spokój. Rząd przywróci praworządność w Katalonii” – napisał szef hiszpańskiego rządu.
Wniosek o włączenie do porządku obrad głosowania niepodległości Katalonii wpłynął przed południem. Podpisały się pod nim dwa ugrupowania: skrajnie lewicowy CUP i centro prawicowy Junts per Si. Do Barcelony przybyło ponad dwustu opowiadających się za secesją burmistrzów. Burmistrzowie żądali od Carlesa Puigdemonta, by nie zszedł z obranej drogi i ogłosił niepodległość Katalonii.

Tymczasem Hiszpański Senat przyjął dokument, który pozwala na zawieszenie katalońskiej autonomii. Jeszcze dziś zostanie on zaakceptowany przez rząd Mariano Rajoya i opublikowany w Dzienniku Ustaw. Od jutra centralny rząd ma przejąć nadzór nad katalońską policją, finansami, mediami i systemem informatycznym.

Głosowanie, którego godzinę przekładano cztery razy, poprzedziła burzliwa dyskusja. Zarzucono w niej Marianowi Rajoyowi brak wizji Hiszpanii, a Katalończykom – notoryczne łamanie prawa. Wkrótce (g.18.00) rozpocznie się posiedzeniu rządu, który przyjmie dokument Senatu i rozpocznie wprowadzanie w życie 155. artykułu konstytucji pozwalającego na zawieszenie autonomii.
Zdaniem rządu, nie przeszkodzi w tym przyjęcie przez kataloński parlament dokumentu inicjującego powstanie republiki. W sieciach społecznościowych Mariano Rajoy napisał: “Państwo prawa odbuduje legalność Katalonii”. Jeszcze dzisiaj przed kamerami wystąpi Carles Puigdemont, który ma ogłosić w regionie przedterminowe wybory. W świetle hiszpańskiego prawa, wraz z wejściem w życie 155. artykułu konstytucji polityk zostanie odsunięty od funkcji szefa regionalnego rządu.

IAR/Madryt, E.Wysocka/em/sk

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./AFP/Reuters/dwi/sk

 

COMMENTS