Kartoteka 20 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej odnaleziona w Warszawie

Kartoteka 20 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej odnaleziona w Warszawie

W Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie odnaleziono kartotekę 20 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, oddelegowanych do służby w Ludowym Wojsku Polskim. Te dokumenty nie były wcześniej ujmowane w ewidencji, nie było do nich również dostępu – mówi szef WBH i członek kolegium IPN prof. Sławomir Cenckiewicz.

“To jest około 20 tysięcy kart, które aktualnie skanujemy, niektóre są bardzo bogate. Poglądowo niektóre karty opublikowałem. Część zawiera fotografie i po 3-4 strony ze szczegółowymi informacjami” – poinformował dyrektor WBH.
Przy okazji tego znaleziska, natrafiono na kolejne – to 8 tysięcy teczek personalnych żołnierzy Armii Czerwonej. “Nie zdawałem sobie sprawy z tego, nawet w swoich publikacjach pisałem, że pion kadr Armii Czerwonej prowadził bezpośrednio dokumentację dotyczącą przebiegu służby Armii Czerwonej, oddelegowanych do LWP, a tu się okazuje, że jednak z tych 20 tysięcy żołnierzy, których karty posiadamy, mamy jeszcze około 8 tysięcy teczek” – powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz.
W ocenie szefa Wojskowego Biura Historycznego, najważniejsze jest zbadanie, którzy z sowieckich oficerów zostali w PRL i wsiąknęli w społeczeństwo. “Na ile ci Sowieci (…) tworzyli grupę, środowisko, które zabezpieczało dodatkowo jeszcze Polskę Ludową, a może po roku 1989 już wolną Polskę pod kątem realizacji jakiś interesów sowieckich, a później rosyjskich” – stwierdził.
Ponadto Wojskowe Biuro Historyczne odnalazło i przekazało do IPN akta pierwszego po wojnie szefa wywiadu wojskowego PRL płk. Nikanora Gołośnickiego ps. “Ożga” z GRU.

Karol Darmoros, Fot. Dreamstime

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0