HomeŚwiat

Kanada zakazuje swobodnego wywozu leków do USA

Kanada zakazuje swobodnego wywozu leków do USA

Kanada zablokowała możliwość hurtowego eksportu leków sprzedawanych na receptę, jeśli eksport miałby powodować braki na rynku. Decyzję ogłoszono w weekend w reakcji na wchodzące w poniedziałek w USA zasady umożliwiające import leków z Kanady.

 

„Nasz system opieki zdrowotnej jest symbolem naszej tożsamości narodowej i będziemy go chronić. Środki, które podejmujemy dzisiaj, pozwolą zabezpieczyć dostęp Kanadyjczyków do lekarstw, których używają” – napisała na Twitterze federalna minister zdrowia Patty Hajdu.

 

Według rządowego komunikatu, firmy będą zobowiązane do przekazywania informacji, jeśli rząd się o to zwróci oraz do informowania o możliwych przerwach w dostawach w ciągu 24 godzin, jeśli takie ryzyko się pojawi. To nowy wymóg, dodany do istniejącego od trzech lat zobowiązania firm farmaceutycznych do publicznego informowania o brakach leków.

 

Amerykańskie nowe zasady importu leków na receptę, które umożliwiłyby import z Kanady, wchodzą w życie w najbliższych dniach.

 

31 lipca 2019 r. administracja amerykańska ogłosiła decyzję o pracach nad wprowadzeniem rozwiązań umożliwiających Amerykanom import tanich leków na receptę z Kanady. W sierpniu ubiegłego roku kanadyjskie organizacje rynku farmaceutycznego, pacjentów i lekarzy zwróciły się do rządu federalnego o wprowadzenia zakazu eksportu leków. AFP informowała wówczas, że USA nie konsultowały się z rządem Kanady przed przedstawieniem swoich pomysłów. Informację tę potwierdził rząd w Ottawie.

 

Kanadyjskie media przypomniały w ostatnich dniach, że prezydent Donald Trump chwalił się tym rozwiązaniem w dyskusji z Joe Bidenem podczas pierwszej debaty w trakcie kampanii prezydenckiej w USA.

 

Latem ubiegłego roku, gdy USA przedstawiły swoje plany, resort zdrowia komentował że „zainteresowanie USA importem leków z Kanady jest kolejnym dowodem na znaczenie zobowiązań rządu w sprawie dostępności leków”.

 

Rynek kanadyjski stanowi zaledwie 2 proc. światowego rynku leków, a ponad dwie trzecie leków jest importowanych. Media opisywały dokumenty jeszcze z kwietnia 2019 r., w których rząd Kanady, wiedząc o amerykańskich planach, wskazywał na niebezpieczeństwo wzrostu cen leków w kraju. W dokumencie cytowano analizę z 2010 r., w której szacowano, że jeśli tylko 10 proc. recept wypisywanych w USA zostałoby zrealizowanych w Kanadzie, zapasy leków w Kanadzie skończyłyby się w ciągu 224 dni.

 

Publiczna służba zdrowia w Kanadzie jest bezpłatna, zakres bezpłatnych usług zależy od prowincji, ale za leki trzeba płacić. Jednym z punktów programu rządzącej partii liberalnej w ubiegłorocznej kampanii wyborczej było stworzenie krajowego programu taniego dostępu do leków na receptę. Raport w sprawie powszechnego Pharmacare został opublikowany w czerwcu ubiegłego roku. Zwrócono w nim uwagę, że ok. 1 mln Kanadyjczyków musi wybierać między wydatkami na jedzenie a wydatkami na leki, a ujednolicony system zakupów leków oznaczałby oszczędności.

 

W obecnej formule w Kanadzie niższe ceny leków generycznych, które stanowią większość wypisywanych recept, są ustalane w negocjacjach z firmami farmaceutycznymi, zarówno przez rządy prowincji, jak i przez rząd federalny. Ceny leków oryginalnych są regulowane przez specjalny urząd, który ustala ceny maksymalne, a organizacje farmaceutyczne i producenci negocjują dalej ceny zakupu.

 

z Toronto Anna Lach(PAP)

COMMENTS