HomePILNE

Kampania zakończona. W Polsce cisza wyborcza, w USA trwa głosowanie

Kampania zakończona. W Polsce cisza wyborcza, w USA trwa głosowanie

Kampania przed drugą turą wyborów prezydenckich zakończona. Kandydaci późnym wieczorem w piątek po raz ostatni spotkali się z wyborcami. W Polsce cisza wyborcza, w Stanach Zjednoczonych kończy się głosowanie.

W polskim systemie wyborczym cisza wyborcza obowiązuje na 24 godziny przed dniem głosowania. Rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. W Stanach Zjednoczonych cisza wyborcza nie obowiązuje i z otwartą agitacją możemy mieć do czynienia nawet w dniu głosowania, a sondaże wyborcze prezentowane są na bieżąco.

Już w 2015 roku członkowie PKW rozwiali wątpliwości związane z obowiązywaniem ciszy wyborczej poza granicami kraju.

– Cisza wyborcza nie obowiązuje za granicą – powiedziała sekretarz PKW, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. – Cisza wyborcza obowiązuje tylko w Polsce – podkreśliła.

Wczoraj na zakończenie kampanii ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda wystąpił w Zamościu, a jego konkurent – kandydat Koalicji Obywatelskiej i wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski przemawiał w Rybniku.

Prezydent Andrzej Duda apelował do swoich wyborców, żeby nie słuchać “fałszerzy i kłamców”, twierdzących że jeśli ktoś w pierwszej turze na niego głosował, w drugiej nie musi już tego robić. Jak przekonywał prezydent, chcą oni zepchnąć Polskę z drogi, na której była przez ostatnie pięć lat.

“Drogi rozwoju poprzez wsparcie dla rodziny, drogi rozwoju poprzez dostrzeganie potrzeb człowieka, drogi rozwoju poprzez szacunek dla podstawowych wartości” – zaznaczał Andrzej Duda.

Kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski swoją kampanię wyborczą zakończył na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Ostatnie przemówienie wygłosił w Rybniku. Mówił tam, że wszyscy w Polsce mamy polskie serce i polską duszę i nie damy się już nigdy dzielić i atakować.

Wcześniej w Raciborzu przekonywał, że jeżeli zostanie wybrany, zażegna polityczny spór między Polakami.

“Nie damy się podzielić, bo w Polsce nie ma równych i równiejszych”- mówił podczas wiecu Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej i wiceprzewodniczący PO.

“Podzielili nas tak, że nawet nie umiemy ze sobą normalnie rozmawiać” – przekonywał kandydat. “To wam gwarantuję, że pierwsze co zrobię, to wyciągnę rękę do wszystkich, którzy myślą inaczej. Dzisiaj najważniejsze jest właśnie to, żeby odbudować wspólnotę, żeby nauczyć się znowu rozmawiać ze sobą. Gwarantuję wam jedno: że ja jestem gotów współpracować z tym rządem, nawet na złość temu rządowi będę z nim współpracował” – mówił Rafał Trzaskowski.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca, jednak w Stanach Zjednoczonych już dziś ostatni dzień głosowania korespondencyjnego w II turze wyborów prezydenta Rzeczpospolitej. Pakiety wyborcze wysłane przez mieszkających w USA Polaków napływają do konsulatów od kilku dni. Liczba zarejestrowanych do głosowania w USA przekroczyła 46 tysięcy.

Jeszcze dziś będą one przyjmowały dostarczone przez listonoszy pakiety wyborcze. W największych skupiskach Polonii – Chicago i Nowym Jorku dziś będzie można samemu przynieść do komisji karty do głosowania.

“Wiemy, że wiele osób w naszym okręgu będzie chciało osobiście dostarczyć głosy. Taka możliwość będzie od godziny 7.00 do 21:00” – informuje konsul generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Jeżeli przyjrzymy się ostatnim sondażom wyborczym, to okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi kto wygra w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie portalu wPolityce.pl, drugą turę wyborów prezydenckich minimalnie wyrywa Andrzej Duda. Na urzędującego prezydenta głos deklaruje oddać 51 proc. badanych. Na Rafała Trzaskowskiego 49 proc. osób.

Ostatni sondaż prezydencki IBRiS dla Onetu daje prowadzenie temu drugiemu. Trzaskowski prowadzi z poparciem 47,4 proc. ankietowanych. Starający się o reelekcję Duda może liczyć na 45,7 proc. głosów.

Kilka dni wcześniej różnica była mniejsza.

Natomiast w ankiecie przeprowadzonej przez radio Polski.FM Chicago zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski z poparciem 57%. Jest to o tyle dziwne, że w pierwszej turze Andrzej Duda uzyskał w Chicago 6731 głosów, a Rafał Trzaskowski tylko 2101 głosy.

Zamiast wyborczych sondaży na twitterze można już spotkać dużo informacji o przewidywanych cenach dżemu i budyniu.

 

Red.

COMMENTS