3.7 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Kampania informacyjna przed wejściem ustawy o niepełnosprawnych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W całej Polsce rozpoczęto kampanię informacyjną przed wejściem życie ustawy o wsparciu osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Od 1 lipca osoby te będą umawiać się do lekarzy specjalistów i na rehabilitację poza kolejnością. Zgodnie z założeniem ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, świadczeniodawcy mają obowiązek w ciągu 7 dni roboczych ustalić specjalną kolejkę.
„Podpisaliśmy aneksy umów z 74 świadczeniodawcami” – mówi Beata Cyganiuk, zastępca dyrektora do spraw medycznych opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Opolski NFZ zapowiada także zwiększenie dostępu do rehabilitacji domowej. „Będziemy ogłaszać dodatkowe konkursy dla świadczeniodawców. Oprócz tego chcemy zapełnić białe plamy na mapie gabinetów fizjoterapii ambulatoryjnej w regionie” – dodaje Beata Cyganiuk.
Jak zaznacza Jerzy Szafranowicz, dyrektor śląskiego NFZ, pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności mają zyskać w porównaniu z tym, co było wcześniej, między innymi, w oczekiwaniu na rehabilitację poza kolejnością i dostępność do specjalistycznego sprzętu.
Śląski Oddział NFZ ma dodatkowe 27 milionów złotych na świadczenia medyczne dla niepełnosprawnych ze znacznym stopniem i 21 milionów złotych na wyroby medyczne. Jutro w katowickim NFZ-ecie odbędzie się dzień otwarty, podczas którego można dowiedzieć się wszystkich szczegółów.
Dyrektor świętokrzyskiego NFZ Małgorzata Kiebzak przypomina, że na ten cel Fundusz pozyskał z Ministerstwa Zdrowia 1,5 miliarda złotych. Zaznaczyła, że według uchwalonej przez Sejm ustawy wprowadzającej szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały nieograniczony dostęp do wyrobów zaopatrzenia ortopedycznego, na przykład wózków inwalidzkich, aparatów słuchowych, peruk, cewników, materacy przeciwodleżynowych, czy protez kończyn i protez.
Brak limitów na świadczenia rehabilitacyjne dla osób z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności jest realizacją obietnicy rządu przedstawionej podczas protestu opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych, który trwał w Sejmie od 18 kwietnia do 27 maja.
Protestujący zgłaszali wówczas m.in. postulat wprowadzenia dodatku „na życie”, zwanego też „rehabilitacyjnym” w kwocie 500 złotych miesięcznie dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zdaniem autorów ustawy spełnia ona postulat protestujących i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/moc

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520