12.8 C
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Kamil Stoch wygrał, Maciej Kot drugi w Lillehammer !

Kamil Stoch wygrał konkurs PŚ w skokach narciarskich rozegrany w Lillehammer. Drugie miejsce zajął Maciej Kot, który pierwszy raz w historii stanął na podium PŚ

637 dni – tak długo czekaliśmy na indywidualne podium Polaka w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich. Maciej Kot i Kamil Stoch od początku sezonu byli bardzo blisko miejsca w pierwszej trójce. W niedzielę cały czas trzymaliśmy kciuki za ich dobry występ i udało się! Kamil Stoch i Maciej Kot na pierwszym i drugim miejscu!

W niedzielę punkty zdobyło pięciu z sześciu startujących w konkursie Polaków. W komplecie awansowali do drugiej serii, ale Piotr Żyła został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy kombinezon.
Po pierwszych skokach prowadził Stoch, Kot zajmował piąte miejsce.
Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi skakał na odległość 134 m i 130,5 m. Kot w pierwszej próbie osiągną 129, 5 m, w drugiej 136 m.
Na 12. pozycji zawody ukończył Dawid Kubacki (130 m / 133 m), na 19. Stefan Hula (123,5 m / 129 m), a na 22. Aleksander Zniszczoł (130 m / 126,5), który pierwszy raz w sezonie zdobył punkty do klasyfikacji generalnej.
Dopiero 6. miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej Domen Prevc. Słoweniec dwa razy uzyskał odległość 131,5 m. Po drugiej serii aż o 19. pozycji awansował Norweg Daniel Andre Tande. Wicelider klasyfikacji łącznej oddał najdłuższy skok – 141 m i ostatecznie zajął czwarte miejsce.
Następne konkursy PŚ odbędą się 17 i 18 grudnia w Engelbergu w Szwajcarii.