Kalwaria Zebrzydowska: Burmistrz i Rada Gminy zapowiedzieli „walkę z LGBT”. Działacze LGBT z Krakowa chcieli odpowiedzieć…

Kalwaria Zebrzydowska: Burmistrz i Rada Gminy zapowiedzieli „walkę z LGBT”. Działacze LGBT z Krakowa chcieli odpowiedzieć…

Tęczowy billboard w centrum miasta miał przekonać burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej, żeby był tolerancyjny i nie „walczył z LGBT w szkołach”. Nic z tego nie wyszło.

Działacze LGBT z Krakowa chcieli odpowiedzeć na działania burmistrza i Rady Gminy, którzy zapowiedzieli „walkę z LGBT”. Nic z tego nie wyszło. Burmistrz otrzymał tylko jedną pocztówkę z różowym logo zamiast zapowiadanych tysięcy a wywieszony bilboard zniknął w tajemniczych okolicznościach zaraz po tym, jak się pojawił. [przycisk_galeria] Duża reklama, przedstawiająca dwójkę osób tej samej płci, trzymających się za ręce na różowym tle z napisem „Jesteśmy tutaj”, promujący tolerancję wobec odmienności seksualnych, zawisła podczas majówki na jednym z budynków w Kalwarii Zebrzydowskiej, tuż przy drodze krajowej nr 52 Kraków- Bielsko.

Prawie nikt w mieście tego bilboardu jednak nie widział, bo, jak się dowiadujemy, został on zdjęty niemal tuż po powieszeniu. Organizatorzy akcji ustalają teraz co się z nim stało. Wszystko zaczęło się miesiąc temu, gdy Augustyn Ormanty, od wielu kadencji burmistrz Kalwarii i lokalny działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, poinformował, że samorząd uchwalić będzie chciał rezolucję w sprawie „walki z LGBT, deprawacją i demoralizacją dzieci oraz ideologiczną indoktrynacją w szkołach”. O sprawie zrobiło się głośno w całej Polsce a burmistrzowi i radnym przypięto łatkę homofobów: Do akcji wkroczyli oburzeni członkowie fundacji Równość kojarzona m.in.z krakowskim Marszem Równości. Zaczęli od pocztówek. „Szanowny Panie Burmistrzu! W związku z Pana pomysłem, by uczynić Kalwarię miastem wolnym od ideologii LGBT, bardzo chętnie się z Panem spotkamy i opowiemy o LGBT” – pocztówkę o takiej treści wysłali do burmistrza Ormantego.

Zachęcali też na Facebooku internautów, by poszli w ich ślady i zasypali biurko burmistrza takimi przesyłkami. Potem Fundacja Równość zorganizowała w internecie zbiórkę na wykup billboardu w Kalwarii Zebrzydowskiej. W dwa dni zebrali 1400 zł. Za te pieniądze aktywiści zrobili i wywiesili na jednym z budunków w centrum miasto sporej wielkości plakat. To nic nowego. Podobną kampanię w ubegłym roku ta sama Fundacja zorganizowała m.in. w Olkuszu, Oświęcimiu i Nowym Sączu. Z Kalwarii Zebrzydowskiej plakat zniknął jednak jeszcze tego samego dnia, w którym został powieszony. – Podobno ludzie, którzy to zobaczyli poszli oburzeni ze skargą do właściciela domu na którym to wisiało , że niby deprawacja dzieci a ten kazał natychmiat plakat zdjąć. Tłumaczył, że nie wiedział co to będzie a tylko wstydu się najadł – opowiada nam jedna z mieszkanek Kalwarii Zebrzydowskiej. – Billboard został zamówiony, opłacony i powieszony. Tak, to prawda, że w chwili obecnej go nie ma, sprawa jest w toku, dowiadujemy się co się stało – przyznaje Magdalena Dropek z Fundacji Równość. W magistracie urzędnicy stanowczo odrzucają zarzuty, że tak naprawdę to oni wyperswadowali mieszkańcom usunięcie ze ściany budynku plakatu Fundacji Rowność. – Podobno był, ale już go nie ma. Dodam, że ta fundacja zapowiadała też masowe wysyłanie do nas listów, kartek i petycji o podobnej treści.

Tymczasem burmistrz otrzymał tylko jedną pocztówkę i na tym się skończyło – mówi Tomasz Baluś z Urzędu Miejskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej. – Burmistrz Ormanty nie będzie komentował tej sprawy – dodaje. Część mieszkańców uważa jednak, że uchwała „Samorząd wolny od ideologii LGBT”to przejaw dyskryminacji. – Jestem gejem, ale gdybym się ujawnił w takiej homofobicznej mieścinie, to miałbym problem ze skończeniem szkoły. Skoro komuś przeszkadzał niewinny plakat to ja bym przeszkadzał tym bardziej – mówi nam młody mieszkaniec gm. Kalwaria Zebrzydowska.

 

-Kalwaria Zebrzydowska. Na różowym tle para tej samej płci trzymała się za ręce. Ten bilboard szybko stąd usunięto. Fundacja Równosć reaguje na działania samorządów w sprawie LGBT

 

(aip)COMMENTS

WORDPRESS: 0