Kalifornia przyspieszy wykonywanie kary śmierci

Kalifornia przyspieszy wykonywanie kary śmierci

Kalifornijski Sąd Najwyższy zatwierdził przed kilkoma dniami plan, który może przyspieszyć wykonywanie egzekucji na terenie całego stanu.

Podczas wyborów w listopadzie ubiegłego roku mieszkańcy opowiedzieli się za Propozycją 66, która ma zreformować niedziałający system skazywania na śmierć w Kalifornii. Propozycja ta zdobyła większe poparcie elektoratu niż inna, która przewidywała całkowitą likwidację kary śmierci.

Do tej pory mogło minąć nawet 25 lat, zanim skazanemu na śmierć więźniowi wyczerpią się wszystkie możliwości odwoławcze. Propozycja 66 ma skrócić ten okres do zaledwie 5 lat – m.in. za sprawą tego, że apelacjami będą mogły się teraz zajmować także sądy niższej instancji. Przyspieszyć cały proces pomoże też to, że reprezentować więźniów będą mogli adwokaci przydzieleni z urzędu, którzy jak dotąd zazwyczaj nie zajmowali się tego typu sprawami.

Obecnie w Kalifornii jest większe prawdopodobieństwo, że skazany na śmierć przestępca umrze z przyczyn naturalnych niż w wyniku egzekucji. W celach śmierci przebywa w tym stanie blisko 750 osób. Począwszy od 1978 roku stracono tylko trzynaście – ostatnią w 2006.

(hm)COMMENTS

WORDPRESS: 0