Kaja Godek: Inicjatywa #ZatrzymajAborcję to cywilizacyjny krok

Kaja Godek: Inicjatywa #ZatrzymajAborcję to cywilizacyjny krok

Pełnomocnik obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej “Zatrzymaj aborcję” Kaja Godek mówi, że medycyna ma służyć życiu i nie może być narzędziem selekcji dzieci na lepsze i gorsze. Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina była jednym z prelegentów zorganizowanej w Warszawie konferencji poświęconej zakazowi aborcji eugenicznej w polskim prawie.

Przypomniała, że pod złożonym w Sejmie projektem, który czeka na rozpatrzenie przez parlamentarzystów, podpisało się ponad 830 tysięcy Polaków. Dodała, że obywatelska inicjatywa “Zatrzymaj aborcję” jest cywilizacyjnym krokiem w przeciwieństwie do projektu środowisk feministycznych, dopuszczającego aborcję na życzenie. Kaja Godek mówiła, że projekt “Zatrzymaj aborcję” to projekt, “który daje prawo do życia dzieciom bez względu na ich stan zdrowia, uznaje człowieczeństwo tych dzieci i jest krokiem cywilizacyjnym”.
Przewodniczący Zespołu Ekspertów do spraw Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Henryk Hoser wyraził nadzieję, że parlamentarzyści w tym roku znowelizują prawo tak, by w pełni chroniło życie nienarodzonych. Duchowny, który jest lekarzem, mówił między innymi, że “aborcja jest szokiem dla organizmu”. “Przerywa bardzo skomplikowany zespół reakcji, które mają miejsce w organizmie kobiety oraz interakcji między dzieckiem i matką. Ten szok powoduje później powstanie pewnej somatycznej pamięci, która jest traumatyczna i występuje jako syndrom poaborcyjny” – tłumaczył arcybiskup Hoser. Zaznaczył, że narodzone dzieci z chorobami genetycznymi powinny mieć zapewnioną kompleksową opiekę w wymiarze rodzinnym, medycznym, społecznym i ekonomicznym. Jako jedno z miejsc, w którym świadczona jest taka pomoc wskazał hospicja perinatalne.
Z kolei genetyk i członek Zespołu Ekspertów do Spraw Bioetycznych KEP profesor Andrzej Kochański wskazał, że aborcja eugeniczna z punktu widzenia współczesnej medycyny jest “anachronizmem, opartym na dziewiętnastowiecznych teoriach eugenicznych”. Wskazał, że aborcja eugeniczna jest wyrazem bezsilności medycyny. Profesor Kochański mówił, że “w ostatnich latach radykalnie zmienił się pogląd na możliwości leczenia przyczynowego zespołu Downa”. Dodał, że mimo wielu prac zagranicznych naukowców nad zagadnieniem możliwości leczenia przyczynowego zespołu Downa, udział Polski w tych badaniach jest znikomy.
Inicjatywa #ZatrzymajAborcję ma na celu wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny wyjątku pozwalającego na zabicie dziecka nienarodzonego ze względu na stwierdzoną prenatalnie niepełnosprawność lub chorobę. W 2016 roku na podstawie tego przepisu zginęło 1042 nienarodzonych dzieci.
Na stronie www.zatrzymajaborcje.pl znajdują się laurki dla posłów, narysowane przez niepełnosprawne dzieci. Można je przesłać przez internet wybranym parlamentarzystom, jako formę apelu do posłów, aby zagłosowali za nowelizacją prawa zwiększającą ochronę życia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Magdalena Kowalewska /dw

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0