HomePOLSKA

Kaczyński zapowiada wzrost wydatków na służbę zdrowia. “To będzie przeszło podwojenie środków, to będzie ogromna zmiana”

Kaczyński zapowiada wzrost wydatków na służbę zdrowia. “To będzie przeszło podwojenie środków, to będzie ogromna zmiana”

O konieczności zrównoważonego rozwoju oraz o wyrównaniu poziomu życia mieszkańców miast i wsi mówił w Radomiu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Podczas konwencji polityk podsumował cztery minione lata i nakreślił plan na kolejną kadencję.

Jarosław Kaczyński rozpoczął od przedstawienia sukcesów swojego ugrupowania w realizacji obietnic wyborczych. “Miażdżąca większość z nich została wykonana” – mówił. Dodał, że wpływa to pozytywnie na mechanizm wyborczy i stan demokracji w kraju. Jak powiedział, dzięki swojej wiarygodności PiS może odchodzić od “późnego postkomunizmu”.
Jarosław Kaczyński poinformował, że celem PiS jest stworzenie państwa dobrobytu, którego podstawą stanowią prowadzone już programy społeczne. Osiągniecie wyznaczonego celu, czyli przynajmniej wyrównania poziomu życia w Polsce z poziomem znanym z państw zachodnich – zdaniem prezesa PiS – zająć może nawet cztery kadencje. Dlatego dodał, że tylko jego ugrupowanie jest w stanie pociągnąć rozpoczęte przez siebie reformy i programy – program rodzinny i “pro-demograficzny”. Szef partii rządzącej zaznaczył jednak, że do realizacji tej wizji potrzeba wysokiego tempa rozwoju.
Prezes PiS odniósł się do zarzutów stawianych jego partii przez polityków opozycyjnych, które nazwał “kłamstwami”. Zapewnił tym samym, że prowadzone programy społeczne nie zrujnują budżetu i gospodarki, a składane obietnice wyborcze zostaną zrealizowane. Przypomniał również, że do tej pory wydatki socjalne państwa nie stanowiły zagrożenia dla stabilności finansów publicznych, a w 2020 roku planowany jest budżet bez deficytu.
Jarosław Kaczyński powtórzył także obietnicę podniesienia płacy minimalnej do 3 tysięcy złotych do 2021 roku, która ma zapewnić pozytywne zmiany społeczne. “Chodzi o to, żeby nie budować w Polsce grupy najbiedniejszych” – powiedział. Prezes PiS przedstawił również korzyści dla gospodarki, przekonując że droga praca zmusi przedsiębiorców do inwestowania w nowe rozwiązania technologiczne i organizacyjne. Zapewnił także o licznych rozmowach, które w tej kwestii prowadzi z właścicielami przedsiębiorstw premier Mateusz Morawiecki.
Lider PiS zapowiedział wzrost wydatków na służbę zdrowia i przekazanie na nią 6 procent PKB w 2024 roku. “To będzie przeszło podwojenie środków, to będzie ogromna zmiana” – mówił. Już pod koniec sierpnia premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając projekt przyszłorocznego budżetu poinformował, że wydatki na służbę zdrowia mają przekroczyć 5 procent PKB. Oznacza to kwotę przekraczającą 109 miliardów złotych.
Jarosław Kaczyński powiedział również, że Prawo i Sprawiedliwość odrzuca politykę, prowadzącą do polaryzacji społeczeństwa i pogłębiania się przepaści między bogatymi ośrodkami i wsią., chcąc zrównywać poziom życia na tych terenach. Poinformował również, że w przypadku województwa mazowieckiego ważnym czynnikiem dynamizującym rozwój, będzie wydzielenie z jego terytorium Miasta Stołecznego Warszawy i utworzenie z niego oddzielnego województwa.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/wcześniejsze/Pilecki/kry

COMMENTS