HomePOLSKA

Kaczyński w Telewizji Trwam: Chcemy budować w Polsce państwo dobrobytu oparte o tradycyjne wartości

Kaczyński w Telewizji Trwam: Chcemy budować w Polsce państwo dobrobytu oparte o tradycyjne wartości

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił w Telewizji Trwam, że jego obóz polityczny chce budować w Polsce państwo dobrobytu. Gość audycji “Rozmowy niedokończone” podkreślił, że chodzi o ulepszoną wersję rozwiązań zachodnich.

Ten udoskonalony model – jak powiedział prezes PiS – będzie opierał się o tradycyjne wartości, w szczególności rodzinę, polskość i nauki Kościoła katolickiego. Jarosław Kaczyński zaznaczył przy tym, że zachowana zostanie pełna tolerancja, także ta religijna. Prezes PiS podkreślił, że jedynym “dzierżycielem powszechnie znanego systemu wartości” jest Kościół, co uznają nawet niewierzący.
Zwrócił również uwagę na znaczenie najbliższych wyborów parlamentarnych dla przyszłości Polski. Jak mówił, wybór dotyczy tego, czy będzie dalej budowana “Polska Plus”, czyli realizowany przez Zjednoczona Prawicę program łączący intensywną politykę społeczno-gospodarczą, naprawę finansów publicznych i dbałość o kwestię bezpieczeństwa oraz ochronę wartości z polityką zrównoważonego rozwoju.
Prezes PiS dodał, że wybór opozycji będzie oznaczał realizację projektu “Polska Minus”, czyli powrót do modelu rozwoju faworyzującego duże miasta, w sferze bezpieczeństwa do niepotrzebnych Polsce napięć z USA, a w sferze wartości z wielką ofensywą LGBT i – jak ujął – “różnego rodzaju społecznego zła, które już dziś jest popierane bez właściwe żadnych już osłon, praktycznie przez wszystkie bardziej liczące się siły opozycyjne”.
Jarosław Kaczyński odniósł się także do kwestii samorządności i zapewnił, że Polska jest państwem praworządnym – to znaczy takim, w którym władza nie łamie prawa. W Telewizji Trwam tłumaczył, że w kwestii Trybunału Konstytucyjnego, po objęciu władzy Prawo i Sprawiedliwość przywróciło jedynie stan zgodny z prawem.
Natomiast kłopoty z praworządnością, czyli łamaniem prawa przez władzę, widać – jak mówił Jarosław Kaczyński – w polskim sądownictwie. Lider Zjednoczonej Prawicy powiedział, że polskim sądom bardzo często zdarza się łamać prawo. Objawia się to obrażaniem niektórych przepisów, wydawaniem orzeczeń niezgodnych z prawem i niestosowaniem się do konstytucyjnej zasady równości obywateli.
Gość audycji Telewizji Trwam wskazał na nierówne traktowanie sądzonych zarówno w sprawach cywilnych, jak i karnych. “Rzeczywiście jest niedobrze, trzeba polskie sądownictwo naprawić. Podkreślamy, że potrzebna jest reforma polskiego sądownictwa” – mówił Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dodał, że ta reforma ma podstawę w konstytucji – ustawa zasadnicza określa jej warunki.
Lider partii rządzącej, mówił także o dążeniach PiS w dziedzinie służby zdrowia. Jak zapewnił, nie ma planów jej prywatyzacji, czy komercjalizacji. Jarosław Kaczyński podkreślił, że publiczna opieka zdrowotna zostanie utrzymana, a wydatki na nią znacząco wzrosną wraz ze wzrostem PKB. Ma się to także odbyć bez podnoszenia składek zdrowotnych. Jak zaznaczył, “Polacy nie chcą, żeby ich płace były wyżej obciążane”.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje podniesienie wydatków na służbę zdrowia do 6 procent PKB w 2024 roku. W ciągu kilku lat ilość przeznaczanych na ten cel pieniędzy, ma wynieść około 160 miliardów złotych.
Na antenie Telewizji Trwam podniesiono również kwestię uprawnień samorządów. Jarosław Kaczyński zapewnił, że PiS nie zamierza ograniczać ich praw, gdyż są istotnym elementem państwa demokratycznego. Dodał jednak, że należy “powstrzymywać tendencje, które poza samorząd wychodzą”. Chodzi o działania dążące do ustanowienia autonomii regionów, czy federacji. Jarosław Kaczyński podkreślił, że podobne pomysły są niezgodne z konstytucją, w myśl której Polska jest państwem unitarnym. Polityk szczególnie krytycznie odniósł się do czczenia pamięci Wolnego Miasta Gdańska, które określił mianem, tworu skrajnie antypolskiego.
Były premier dodał, że w jego opinii polityka historyczna Polski powinna być “tworzona na poziomie centralnym”, a nie na poziomie samorządów czy województw.

(IAR)/TV Trwam/Pilecki/kj

COMMENTS