Kaczyński o buncie części środowisk sędziowskich: działania skazane na sromotną klęskę

Kaczyński o buncie części środowisk sędziowskich: działania skazane na sromotną klęskę

Jarosław Kaczyński krytykuje w wywiadzie dla “Gazety Polskiej” bunt części środowisk sędziowskich w sprawie I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Zdaniem prezesa PiS działania te są w dłuższej perspektywie skazane na „sromotną klęskę”.

W rozmowie z „Gazetą Polska” Jarosław Kaczyński ocenia, że „nie jest wykluczone”, że sprzeciw części środowisk sędziowskich wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości jest nakierowany na wytworzenie alternatywnej rzeczywistości prawnej. “Może o tym świadczyć choćby deklaracja części składu Sądu Najwyższego właśnie w sprawie pani sędzi Gersdorf. Ale nie wróżę tej akcji powodzenia. Jestem przekonany, iż w dłuższej perspektywie jest skazana na sromotną klęskę” – podkreślił prezes PiS. Ostrzegł przy tym, że każdy „musi się liczyć z przewidzianymi przez prawo konsekwencjami za łamanie przepisów”.
W opinii prezesa PiS mamy w kwestii sytuacji między Polską i instytucjami Unii Europejskiej do czynienia ze „skoordynowaną akcją prowadzoną przez jakąś grupę i przy użyciu jakieś grupy, ale jednak nie dającej skutecznej większości, państw członkowskich”.
“Celowo posłużyłem się zwrotem , bo nie ulega wątpliwości, iż część tego składu nie działa dobrowolnie, a raczej ulega presji silniejszych. Proszę zwrócić uwagę, że uzgodnione pytania podczas tzw. wysłuchania Polski, zadawał blok ośmiu krajów. Zatem gdybyśmy po tym mieli oceniać siłę naszych oponentów, to powiem językiem dużo młodszego ode mnie pokolenia – szału nie ma” – podkreślił Jarosław Kaczyński.
W jego ocenie w kwestii uruchomienia przez Komisję Europejską procedury “chodzi przede wszystkim o możliwość ustanowienia tzw. zabezpieczenia, którym będzie nakaz ze strony TSUE wstrzymania wprowadzenia w życie ustawy, czyli m.in. utrzymywanie składu Sądu Najwyższego, który wedle nowych przepisów w jakieś części przejdzie w stan spoczynku”.
Prezes PiS podkreślił, że „określenie ustroju sądów wedle traktatów UE jest wyłącznie wewnętrzną sprawą każdego państwa”.

IAR / Gazeta Polska/pp/sk

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0