19.7 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Kaczyński na konwencji PiS w Krakowie: Fundamentem Europy wartości oparte głównie na chrześcijaństwie oraz na prawie rzymskim i filozofii greckiej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że jego ugrupowanie nie chce „Europy ideologicznej”. O wizji Unii Europejskiej oraz Polski w Europie prezes partii mówił podczas konwencji wyborczej w Krakowie. „Nie chcemy Europy ideologicznej, to znaczy takiej na przykład, która będzie nam narzucała sposób wychowania dzieci. Od tego są rodzice. Nie chcemy seksualizacji dzieci od przedszkola” – podkreślił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński podkreślał, że fundamentem Europy powinny być między innymi wartości oparte przede wszystkim na chrześcijaństwie, ale także na prawie rzymskim i filozofii greckiej. Prezes PiS wskazał też, że chce Europy równej, w tym równych dopłat dla rolników w różnych krajach czy takich samych produktów dostępnych dla konsumentów we wszystkich państwach. Opowiedział się też przeciwko wprowadzeniu w Polsce euro w najbliższych latach, a także przeciwko cenzurze w internecie.
Jarosław Kaczyński zapowiedział też, że jego partia – dopóki rządzi – nie dopuści do tego, by Polska płaciła za niemieckie zbrodnie wojenne. Jarosław Kaczyński przemawiał na konwencji swojej partii w Krakowie.
Odniósł się do zdjętego z obrad Sejmu projektu ustawy dotyczącej amerykańskiej ustawy 447. Jak mówił, taka ustawa byłaby nieskuteczna. „Przecież ustawę można zmienić w jeden dzień” – komentował. Prezes PiS dodał, że jedyną gwarancją niepłacenia za niemieckie zbrodnie wojenne jest władza tej partii. „To jest nasze stalowe, granitowe przekonanie. Nasza władza nie dopuści do takiej sytuacji, do takiej niesprawiedliwości, do takiego kłamstwa” – zapewniał polityk.
Ustawa 447, której autorem jest amerykański Kongres, zobowiązuje rząd Stanów Zjednoczonych do sporządzenia raportu na temat zwrotu mienia żydowskiego w 46 krajach, w tym w Polsce. Amerykańscy dyplomaci podkreślają, że raport ma być jedynie opisem sytuacji. Sprawa roszczeń do bezspadkowego mienia żydowskiego jest podnoszona przez organizacje żydowskie i izraelskich polityków.
O tym, że Polska nie będzie ponosiła konsekwencji niemieckich zbrodni wojennych, mówił w Krakowie także premier Mateusz Morawiecki. Podczas konwencji szef rządu podał przykłady małopolskich i świętokrzyskich wsi spalonych podczas drugiej wojny światowej. „Tam były rabunki mienia różnych ludzi. Mienie było spalone, zniszczone, zrabowane” – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że polski rząd nie zgadza się na to, że „dzisiaj ktoś gdzieś na świecie ma śmiałość dopominać się od Polski, by wypłacała jakiekolwiek odszkodowania, de facto za zbrodnie niemieckie”.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie stałego, comiesięcznego dodatku dla dorosłych osób o całkowitej niepełnosprawności.
Na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie szef rządu mówił, że pięciusetzłotowe wsparcie otrzymają niezdolne do pracy i samodzielnego życia osoby powyżej 18. roku życia.
Mateusz Morawiecki powiedział, że dodatek ma zostać wprowadzony w ciągu najbliższych kilku miesięcy. „Kwota jest cały czas liczona, ale będzie to najprawdopodobniej 500 złotych miesięcznie dla tych osób powyżej 18. roku życia” – poinformował premier. Środki na wypłatę dodatku będą pochodziły między innymi Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a także z podatku handlowego – z daniny nałożonej na zagraniczne sieci handlowe działające w Polsce.
Polska w ubiegłym tygodniu wygrała w unijnym Sądzie z Komisją Europejską sprawę dotyczącą podatku handlowego. Sędziowie z Luksemburga unieważnili decyzję Brukseli, która nakazała zawieszenie poboru podatku uznając, że jest on niezgodny z unijnymi zasadami dotyczącymi pomocy publicznej. Sąd Unii Europejskiej przyznał rację Polsce, która zaskarżyła decyzję Komisji uznając, że dokonała ona błędnej kwalifikacji podatku jako pomocy państwa. Wyrok nie jest prawomocny. Komisja Europejska ma 2 miesiące na odwołanie do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.
Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że Polska wygra – jeśli w ogóle taki będzie – ewentualny proces odwoławczy. Jeśli nie- rząd będzie szukał obiecanych dorosłym niepełnosprawnym pieniędzy, z innych źródeł.
Wicepremier Beata Szydło mówiła na konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie o konieczności reprezentowania naszych interesów narodowych przez polskich eurodeputowanych.
Podkreślała. że tylko w taki sposób można odnieść sukces. Zdaniem wicepremier polscy eurodeputowani nie powinni ulegać tym, którzy chcą załatwiać swoje interesy kosztem Polski oraz silniejszym. „Ci, którzy uważają, że będą cicho siedzieć poklepywani po plecach, a od czasu do czasu usłyszą jakieś miłe słowo na swój temat, ponoszą porażki. My zwyciężamy” – mówiła Beata Szydło, która startuje do Parlamentu Europejskiego z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego.
Wicepremier Jarosław Gowin podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości podkreślał z kolei znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego. „Stawką w tych wyborach jest przyszłość Europy i przyszłość Polski – czy Europa będzie taka jak Polska Jagiellonów, czy będzie Europą solidarnych i równych narodów, czy też będzie Europą wyalienowanych elit i dyktatu najsilniejszych” – mówił lider Porozumienia.
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił na konwencji, że zmiany w prawie zaostrzające kary za najcięższe przestępstwa, w tym za pedofilię, to spełnienie obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości oraz realizacja oczekiwań obywateli.
Prezes Solidarnej Polski dodał, że cechą przyjętej przez Sejm nowelizacji Kodeksu karnego jest skuteczność. „Tak jak obiecywaliśmy wówczas, że przygotowujemy takie zmiany, aby kary były sprawiedliwe, aby proporcjonalnie odpowiadały złu wyrządzonemu przez przestępcę – właśnie tak jest” – przekonywał. Mówił, że znowelizowane prawo ma odstraszać i być realną groźbą wymierzoną w stronę przestępcy.
W czwartek Sejm uchwalił rządowy projekt nowelizacji kodeksu karnego. Zakłada on zaostrzenie kar między innymi za pedofilię. Za szczególnie brutalne przestępstwa seksualne przeciwko dzieciom będzie groziło nawet do 30 lat więzienia. W szczególnych przypadkach zostanie wprowadzona możliwość skazania na bezwzględne dożywocie, a także bez warunkowego zawieszenia kary. Dodatkowo w tzw. rejestrze pedofilów pojawią się informacje o zawodzie skazanych.
W głosowaniu nie wzięło udziału stu czterdziestu trzech posłów Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej oraz piętnastu posłów Nowoczesnej. Ustawą zajmie się na najbliższym posiedzeniu Senat.
Dziś w Krakowie odbyła się także konwencja Koalicji Europejskiej, w Łodzi – Wiosny, a po południu we Wrocławiu zaplanowano konwencję ugrupowania Kukiz’15.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja.

Informacyjna Agencka Radiowa (IAR)/jj/to/A. Augustyniak/hm/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520