HomePOLSKAMazowieckie

Kaczyński: Jesteśmy gotowi spotkać się we wtorek z opozycją w sprawie TK

Kaczyński: Jesteśmy gotowi spotkać się we wtorek z opozycją w sprawie TK

W czasie konferencji, która odbyła się w poniedziałek w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej, Jarosław Kaczyński poinformował, że otrzymał zaproszenie od marszałka Sejmu na spotkanie ws. Trybunału Konstytucyjnego na wtorek na godz. 16.

 

– Jesteśmy dobrej myśli, chcemy rozmawiać i mam nadzieję, że opozycja z tego skorzysta – podkreślił Kaczyński. – Konferencja jest po to, aby poprawić standard polskiego życia .

 

Jednocześnie prezes PiS odniósł się do zaproszenia wystosowanego przez liderów trzech partii opozycyjnych, którzy chcieli spotkać się 18 maja. Zdaniem Kaczyńskiego “propozycja ma charakter wprowadzenia PiS w tę narrację polityczną, którą w tej chwili opozycja prezentuje. Tego rodzaju próby będą oczywiście bezskuteczne, nie mają żadnego sensu” – podkreślił szef PiS. – Są to takie proste chwyty polityczne zmierzające do tego, żeby ewentualna odmowa dialogu obciążyła naszą stronę – dodał.

 

Kaczyński zaznaczył, że rząd przygotował projekt nowej ustawy o TK, uwzględniający olbrzymią część postulatów zarówno Komisji Weneckiej, jak również postulatów formułowanych przez przedstawicieli TK. – To wyjście o charakterze bardzo daleko idącego kompromisu z naszej strony – powiedział. 

 

Prezes Kaczyński poruszył również sprawę przewodniczącego TK Andrzeja Rzeplińskiego.- Wiemy,że prezes Rzepliński stwierdził już, że nasza propozycja ustawy o TK nie jest zgodna z Konstytucją. Nie jest jego rolą stanowienie prawa, tylko ocenianie, i to tylko w jednym aspekcie, co do zgodności z Konstytucją. A TK chce sam regulować swoje procedury, co jest ewidentnie sprzeczne a art. 197 Konstytucji. Mimo wszystko jesteśmy dobrej myśli, chcemy rozmawiać – podsumował Kaczyński.

 

Według Kaczyńskiego zaprezentowany w ostatni piątek tzw. “audyt” po rządach PO-PSL jest “miażdżący” dla byłej koalicji. – Teraz szukają pobocznych tematów, min. zajmują się sprawą Kamińskiego, żeby przykryć to, co jest najważniejsze. Wystąpienia ministrów w czasie audytu zawierały setki faktów kompromitujących władze PO-PSL. Mam nadzieję, że społeczeństwo będzie mogło z tego wyciągnąć wnioski – tłumaczył.

 

Rafał Grupiński z PO zaznaczył, że wybierze się na jutrzejsze spotkanie, pod warunkiem, że zostanie na nie zaproszony – Oczekujemy wstępnych informacji na temat konkretnych rozwiązań zaproponowanych przez PIS w sprawie TK. Nie ma sensu chodzić na „puste” spotkania, po to by zrobić sobie wspólne zdjęcie przy stole – informuje Grupiński.

 

Zdaniem Grupińskiego, przygotowana przez PIS ustawa, która podobno w ogromnym stopniu wypełnia oczekiwania Komisji Weneckiej, nie jest kompromisem, ale żartem.- Ewentualne przesunięcia w przepisach ustawy z 13 sędziów do 11, jeśli chodzi o pełen skład, nie jest rewelacyjnym rozwiązaniem. -Warunki nasze są znane opublikowanie wyroku i przyjęcie ślubowania od 3 sędziów- dodał.

Martyna Chmielewska AIP/fot.Michał Dyjuk(PolskaPress)

COMMENTS