Od 11 grudnia uruchomiona zostanie specjalna aplikacja, która pozwoli na dokładne zwiedzenie Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Aplikacja zostanie udostępniona bezpłatnie w Google Play (dla systemu Android), AppStore (dla systemy IOS) oraz promowana w serwisach internetowych Polska Press Grupy, w serwisach społecznościowych oraz w serwisie internetowym domjp2.pl. Każdy w Polsce i na świecie będzie mógł zapoznać się ze zbiorami muzeum za pomocą smartfona dowolnego typu i cardboardów. Dzięki ekspozycji zbioru muzealnego użytkownik aplikacji będzie mógł w kompleksowy, angażujący emocjonalnie i poznawczo sposób zapoznać się z postacią i dziełem Papieża, zyskać impuls do dalszego pogłębiania wiedzy na ten temat.
Opis projektu JPII: Zasób zostanie udostępniony w formie aplikacji VR (wirtualnej rzeczywistości) zawierającej: filmy 360 stopni odwzorowujące poszczególne pomieszczenia muzeum, animacje komputerowe i skany 3D poszczególnych eksponatów muzeum oraz nagrania dźwiękowe i elementy tekstowe pozwalające na zapoznanie się z udostępnionymi w aplikacji zbiorami i ich kontekstem.
W ramach projektu odwzorowane zostaną pomieszczenia muzealne: – Salon mieszkania Wojtyłów mieszczący oryginalne pamiątki z czasów zamieszkiwania w nim Karola Wojtyły i jego bliskich – „Kościół zbudowany na skale miłości” – 14 kolumn z fragmentami 14 encyklik Jana Pawła II oraz replikę Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra w Rzymie – „A domem stał się świat” – pamiątki po pielgrzymkach Jana Pawła II W czasie wirtualnej, immersyjnej wędrówki przez wyżej wymienione sale muzealne, użytkownik aplikacji będzie mógł zapoznać się z przestrzennymi odwzorowaniami/animacjami następujących eksponatów oraz towarzyszącym im opisem w formie tekstowej i nagrania lektorskiego: 1. Kopia świadectwa dojrzałości Karola Wojtyły z 14 maja 1938 roku 2. Szkaplerz karmelitański Karola Wojtyły 3. Okładka i 3 (słownie: trzy) wybrane fotografie z albumu rodzinnego Wojtyłów 4. Przydział pracy tzw. aplikata kierująca ks. Karola Wojtyłę na jego pierwszą parafię w Niegowici 8 lipca 1948 r. 5. Dyplom magistra teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Karola Wojtyły, 1948 r. 6. Sprzęt narciarski Karola Wojtyły. Kurtka, plecak, narty, kijki, wosk i buty narciarskie 7. Pierwsza papieska sutanna Jana Pawła II 9. Pektorał oraz mitra Jana Pawła II przygotowane z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 10. Makatka ze słowami modlitwy „Ojcze Nasz” w języku Inuitów, ofiarowana Janowi Pawłowi II 11. 10 kartek z prośbami i świadectwami łask otrzymanych za wstawiennictwem Jana Pawła II kładzione na grobie Papieża w Grotach Watykańskich 12. Eksponaty z gabloty na balkonie: trampki ks. Karola Wojtyły i papieski sweter wełniany 13. Cześć zestawu żołnierzyków ołowianych Karola Wojtyły 14. Kamyk z Przełęczy Południowej Mount Everest zniesiony przez Wandę Rutkiewicz, która zdobyła szczyt 16 X 1978, i ofiarowany Janowi Pawłowi II przez alpinistkę podczas ich spotkania.
aip