HomePOLSKA

Już w tym tygodniu możemy poznać skład nowego rządu

Już w tym tygodniu możemy poznać skład nowego rządu

W najbliższych dniach poznamy skład rzadu PiS. Na razie znamy jedynie medialne spekulacje i przewidywania.

 

Mariusz Błaszczak powiedział w poniedziałek, że to nie będzie rząd autorski Beaty Szydło, ale Prawa i Sprawiedliwości. – Tak jak poprzednie były rządami partyjnymi, koalicyjnymi. To będzie rząd drużyny PiS, o której mówiliśmy wielokrotnie. Nas łączy program – powiedział Błaszczak.

 
Mówił, że premierem będzie Beata Szydło i to ona będzie kluczową postacią tego rządu. ministrem obrony narodowej ma zostać Antoni Macierewcz. Jarosław Gowin, który przed wyborami był przewidziany na to stanowisko, ma objąć resort nauki i szkolnictwa wyższego . – Nauka to resort naturalny dla mnie. Przez 10 lat byłem rektorem. Jak chodzi o kulturę to jako były redaktor naczelny miesięcznika ZNAK, też czuję się przygotowany. Co do MON to od roku jestem członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego, doszkalam się z bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego. Każdemu z tych resortów jestem w stanie podołać– mówił Gowin w poniedziałek w Radiu Kraków. Zaznaczył, że nie czuje się kompetentny, aby pokierować ministerstwem zdrowia, rolnictwa czy finansów.

 
Ministrem edukacji narodowej ma być Elżbieta Witek. Piotr Naimski ma zostać ministrem energetyki, które powstanie po likwidacji ministerstwa środowiska. Mariusz Błaszczak zostanie szefem MSW, Janusz Wojciechowski ministrem sprawiedliwości, Michał Ujazdowski zostanie szefem MSZ, Krzysztof Radziwiłł lub Stanisław Karczewski ministrem zdrowia, a Jarosław Sellin ministrem kultury. Były szef CBA, Mariusz Kamiński będzie koordynatorem służb specjalnych.

 
Resortem rolnictwa ma pokierować ktoś z trójki: Henryk Kowalczyk, Jan Krzysztof Ardanowski, Krzysztof Jurgiel. Zadania Ministerstwa Sportu mają być przejęte przez MEN. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ma zostać podzielone, administracja ma być włączona do MSW, pełnomocnikiem do spraw cyfryzacji ma zostać Anna Streżyńska. PiS zapowiada powołanie nowych ministerstw: Integracji Europejskiej, Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Polityki Rodzinnej.

COMMENTS