HomePOLSKA

Jutro rozpocznie się egzamin ósmoklasisty. Premier apeluje do strajkujących nauczycieli

Jutro rozpocznie się egzamin ósmoklasisty. Premier apeluje do strajkujących nauczycieli

Ponad 377 tysięcy uczniów ma przystąpić jutro do egzaminu ósmoklasisty. Od godziny 9.00 uczniowie będą rozwiązywali zadania z języka polskiego. 

Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapewniła w piątek, że mimo strajku nauczycieli egzamin się odbędzie. „Mamy jednoznaczne informacje od kuratorów i wojewodów, że jesteśmy do tych egzaminów przygotowani” – mówiła Anna Zalewska.
W tym roku, po zmianie systemu edukacji, egzamin ósmoklasisty ma zostać przeprowadzony po raz pierwszy. Egzamin rozłożony jest na trzy dni, pierwszego dni uczniowie zmierzą się z częścią z języka polskiego, drugiego dnia z matematyką, zaś trzeciego odbędzie się egzamin z języka obcego, tu prawie 95% uczniów wybrało język angielski.
Jutrzejszy egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut. Będą na nim zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Z tym, że tych drugich jest więcej – zaznacza dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik. „Takich zadań, w których zdający samodzielnie konstruuje wypowiedź” – mówi dyrektor CKE. W pierwszej części egzaminu znajdą się między innymi zadania odnoszące się do dwóch tekstów, znajdujących się w arkuszu. W drugiej będą dwa tematy wypracowania. Uczeń będzie musiał wybrać jeden z nich. Wyniki zostaną ogłoszone 14 czerwca.
Aby zaznajomić uczniów i nauczycieli z tym jak będzie wyglądał egzamin CKE przygotowała i opublikowała na ten temat informatory.
Wiosną 2019 r. o przyjęcie do szkół średnich ubiegać się będą dwa roczniki uczniów: pierwszy rocznik uczących się w 8-letnich szkołach podstawowych i ostatni rocznik uczący się w gimnazjach. Będą dla nich przeprowadzone dwie odrębne rekrutacje. Absolwenci gimnazjów i absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej, choć uczyć się będą w tym samych szkołach, to w odrębnych klasach. Związane jest to z tym, że będą uczyć się według dwóch różnych podstaw programowych: absolwenci gimnazjów zgodnie z starą (dla nich nauka w liceach będzie 3-letnia, a w technikach 4-letnia), absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej zgodnie z nową (dla nich nauka w liceach będzie 4-letnia, a w technikach 5-letnia).
Egzamin w formie trzydniowej będzie przeprowadzany tylko przez trzy lata, do 2021 roku włącznie, w kolejnych latach egzamin będzie trwał cztery dni, uczniowie będą zdawać dodatkowo egzamin z wybranego przez siebie przedmiotu: biologii, chemii, fizyki, geografii albo historii.

 

***

Premier zaapelował do strajkujących nauczycieli, by na okres Wielkiego Tygodnia zawiesili swój protest oraz, by rozpoczynające się jutro egzaminy ósmoklasisty przebiegły bez zakłóceń. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych prowadzą strajk od poniedziałku. Domagają się 30-procentowej podwyżki nauczycielskich pensji. Według resortu edukacji w strajku bierze udział około połowa placówek oświatowych. 
Mateusz Morawiecki podkreślił, że spory dorosłych nie powinny uderzać w uczącą się młodzież. Ponowił też zaproszenie do udziału w okrągłym stole poświęconemu kondycji polskiej oświaty. Ogólnonarodowa debata miałaby się rozpocząć po świętach.

IAR/mt

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/Rita/Siekaj/sp /gajCOMMENTS