10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Jutro rozpocznie się egzamin ósmoklasisty. Premier apeluje do strajkujących nauczycieli

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ponad 377 tysięcy uczniów ma przystąpić jutro do egzaminu ósmoklasisty. Od godziny 9.00 uczniowie będą rozwiązywali zadania z języka polskiego. 

Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapewniła w piątek, że mimo strajku nauczycieli egzamin się odbędzie. „Mamy jednoznaczne informacje od kuratorów i wojewodów, że jesteśmy do tych egzaminów przygotowani” – mówiła Anna Zalewska.
W tym roku, po zmianie systemu edukacji, egzamin ósmoklasisty ma zostać przeprowadzony po raz pierwszy. Egzamin rozłożony jest na trzy dni, pierwszego dni uczniowie zmierzą się z częścią z języka polskiego, drugiego dnia z matematyką, zaś trzeciego odbędzie się egzamin z języka obcego, tu prawie 95% uczniów wybrało język angielski.
Jutrzejszy egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut. Będą na nim zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Z tym, że tych drugich jest więcej – zaznacza dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik. „Takich zadań, w których zdający samodzielnie konstruuje wypowiedź” – mówi dyrektor CKE. W pierwszej części egzaminu znajdą się między innymi zadania odnoszące się do dwóch tekstów, znajdujących się w arkuszu. W drugiej będą dwa tematy wypracowania. Uczeń będzie musiał wybrać jeden z nich. Wyniki zostaną ogłoszone 14 czerwca.
Aby zaznajomić uczniów i nauczycieli z tym jak będzie wyglądał egzamin CKE przygotowała i opublikowała na ten temat informatory.
Wiosną 2019 r. o przyjęcie do szkół średnich ubiegać się będą dwa roczniki uczniów: pierwszy rocznik uczących się w 8-letnich szkołach podstawowych i ostatni rocznik uczący się w gimnazjach. Będą dla nich przeprowadzone dwie odrębne rekrutacje. Absolwenci gimnazjów i absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej, choć uczyć się będą w tym samych szkołach, to w odrębnych klasach. Związane jest to z tym, że będą uczyć się według dwóch różnych podstaw programowych: absolwenci gimnazjów zgodnie z starą (dla nich nauka w liceach będzie 3-letnia, a w technikach 4-letnia), absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej zgodnie z nową (dla nich nauka w liceach będzie 4-letnia, a w technikach 5-letnia).
Egzamin w formie trzydniowej będzie przeprowadzany tylko przez trzy lata, do 2021 roku włącznie, w kolejnych latach egzamin będzie trwał cztery dni, uczniowie będą zdawać dodatkowo egzamin z wybranego przez siebie przedmiotu: biologii, chemii, fizyki, geografii albo historii.

 

***

Premier zaapelował do strajkujących nauczycieli, by na okres Wielkiego Tygodnia zawiesili swój protest oraz, by rozpoczynające się jutro egzaminy ósmoklasisty przebiegły bez zakłóceń. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych prowadzą strajk od poniedziałku. Domagają się 30-procentowej podwyżki nauczycielskich pensji. Według resortu edukacji w strajku bierze udział około połowa placówek oświatowych. 
Mateusz Morawiecki podkreślił, że spory dorosłych nie powinny uderzać w uczącą się młodzież. Ponowił też zaproszenie do udziału w okrągłym stole poświęconemu kondycji polskiej oświaty. Ogólnonarodowa debata miałaby się rozpocząć po świętach.

IAR/mt

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/Rita/Siekaj/sp /gaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520