HomePOLSKA

Jutro polski rząd złoży oficjalną skargę ws. Acta 2

Jutro polski rząd złoży oficjalną skargę ws. Acta 2

Jutro polski rząd złoży oficjalną i wcześniej zapowiadaną skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie nowej unijnej dyrektywy dotyczącej prawa autorskiego w internecie – zapowiedział w Łodzi wicepremier Piotr Gliński.

Nowe regulacje mają zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. W zamyśle miały chronić własność intelektualną twórców, ale krytycy dyrektywy obawiają się ograniczenia wolności w sieci.
Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego wskazał, że najwięcej wątpliwości budzi artykuł dotyczący filtrowania treści pod kątem praw autorskich. “Jest sprzeczny z podstawowymi wartościami Unii Europejskiej – między innymi z dotyczącymi wolności słowa, idei, kreowania nowych treści” – mówił wicepremier.
Zdaniem Piotra Glińskiego, ta regulacja jest “po prostu niebezpieczna, choć na tyle nieprecyzyjna, że daje możliwość interpretacji”. “Niestety w obie strony” – dodał wicepremier.
Państwa Unii Europejskiej mają dwa lata na wdrożenie przepisów. Poza Polską nie poparły ich Holandia, Włochy, Finlandia i Luksemburg.

IAR/Agata Gwizdała/Radio Łódź/moc/jl/kry

COMMENTS