1.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Jutro około południa podpisanie nowej umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa jutro zostanie podpisana nowa umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy. Odbędzie się to podczas wspólnej konferencji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i szefa Porozumienia Jarosława Gowina. Jak przekazał IAR polityk związany z kierownictwem PiS, do podpisania umowy dojdzie około południa.

Kształt nowego porozumienia koalicyjnego został zatwierdzony przez prezydium komitetu politycznego PiS, które odbyło się wczoraj wieczorem. Na podstawie nowej umowy koalicyjnej ma zostać przeprowadzona rekonstrukcja rządu w ramach, której Solidarna Polska i Porozumienie stracą po jednym resorcie. Do rządu wejdzie natomiast prezes PiS Jarosław Kaczyński, o czym powiedział w czwartek rano szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Jarosław Kaczyński jako wicepremier będzie kierował komitetem spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i obrony narodowej.

 

 

*

 

Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz powiedział, że istotą porozumienia między jego ugrupowaniem a Solidarną Polską i Porozumieniem jest przywrócenie jedności obozu rządowego. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia wskazał, że drugim celem jest podjęcie najważniejszych kwestii związanych z reformą kraju.

Marszałek Senior obecnej kadencji Sejmu w kontekście dalszych reform wskazał m. in. wyzwania gospodarcze, te dotyczące energetyki, służby zdrowia i szkolnictwa. Antoni Macierewicz podkreślił, że kolejne trzy lata to także podjęcie kwestii ideowych.

„Bo przecież ofensywa postmarksizmu, czy neomarksizmu jest olbrzymim zagrożeniem dla naszego życia społecznego i duchowego. Dla kształtu tożsamości Polski. Musimy mieć wspólne zdanie i jednoznacznie się temu przeciwstawiać” – wyjaśnił. Wskazał, że kolejne zadanie przed większością sejmową dotyczy ochrony życia poczętego. „Te sprawy wymagają jednolitego, wspólnego działania” – podkreślił polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Antoni Macierewicz dodał, że przed rządem są także wyzwania geopolityczne. Wskazał m. in. na dążenie niektórych środowisk unijnych do przekształcenia Unii Europejskiej w jedno państwo, sytuację na wschodzie: wydarzenia na Białorusi, otrucie lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego i brak podjęcia śledztwa przez Rosję w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Podpisanie umowy koalicyjnej przez liderów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia ma nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.

 

 

*

 

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że możliwe jest, iż zmiany w strukturze rządu dokonają się na przełomie tego miesiąca i następnego. W rozmowie z TVP Info dodał, że w ramach reformy zmniejszona zostanie liczba ministerstw do 14-15. „Konsolidujemy niektóre resorty, byśmy mogli szybciej podejmować decyzje” – podkreślił.
Piotr Müller wskazał, że generalne kierunki zostały już ustalone przez PiS, Solidarną Polskę i Porozumienie. Uzgadniane są jeszcze szczegóły umowy koalicyjnej, które warunkują ostateczne zakończenie rozmów. Polityk wyraził nadzieję, że zostaną one wynegocjowane w najbliższych dniach.
„Można powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze, choć jeszcze to oczywiście nie jest koniec. Ważne jest, abyśmy szczegóły umowy koalicyjnej uregulowali w sposób jednoznaczny, to są ostatnie dyskusje na ten temat, bo później nie chcielibyśmy, żeby dochodziło do jakichś nieporozumień” – wskazał.
Piotr Müller przypomniał, że elementem negocjacji jest m. in. rekonstrukcja rządu, która dokona się w ciągu najbliższych dni. Poinformował, że brana jest pod uwagę zmiana ministra rolnictwa i rozwoju wsi. „W tej chwili nie ma jeszcze decyzji co do ewentualnego następcy pana ministra” – powiedział. Dodał, że elementem negocjacji między PiS, Solidarną Polską i Porozumieniem jest m. in. nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt.
Piotr Müller wyraził nadzieję, że prezes PiS Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu i zostanie wicepremierem. Wskazał, że jego obecność w Radzie Ministrów stabilizowałaby emocje pomiędzy koalicjantami i wzmocniła funkcjonowanie rządu. „Wtedy wicepremier Jarosław Kaczyński mógłby koordynować elementy funkcjonowania rządu, które czasami wywołują niepotrzebne emocje wewnątrz obozu politycznego” – wyjaśnił.
Polskie Radio, w rozmowie z politykiem PiS, potwierdziło, że jeszcze w tym tygodniu nastąpi podpisanie umowy koalicyjnej przez liderów Zjednoczonej Prawicy, a prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR1, wczesn./d Wj/w dw
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Fabisiak/w dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520