Do jutra można zgłaszać utwory w konkursie Polskiego Radia i ZAiKS-u „Piosenka na 100”

Do jutra można zgłaszać utwory w konkursie Polskiego Radia i ZAiKS-u „Piosenka na 100”

Do jutra do północy (do 2 kwietnia do 23.59) można zgłaszać utwory w konkursie Polskiego Radia i ZAiKS-u “Piosenka na 100”. Zorganizowano go z okazji 100-lecia działalności Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Napłynęło już ponad 400 zgłoszeń, ale wiceprezes ZAiKS-u Michał Komar podkreśla, że wielu twórców wysyła swoje utwory w ostatnim momencie. Ma nadzieję, że i w tym przypadku ostatniego dnia nadejdzie kilkaset zgłoszeń i spośród nich przedstawiciele ZAIKS-u i Polskiego Radia wybiorą najlepszą piosenkę.
W konkursie “Piosenka na 100” można zgłaszać utwory – niepublikowane wcześniej i napisane w języku polskim. W ramach podpisanej umowy, Polskie Radio jest odpowiedzialne za promocję konkursu “Piosenka na 100”, natomiast ZAiKS ufunduje nagrody. Do wygrania nawet 100 tysięcy złotych.
Między 3 a 16 kwietnia kapituła wybierze 10 najlepszych utworów. Zasiadający w niej szef muzyczny radiowej Trójki Piotr Metz mówi, że większość zgłoszonych do tej pory piosenek nawiązuje estetyką do okazji, z której zorganizowano konkurs. Jego zdaniem, ciężar nazwy inicjatywy spowodował, że autorzy wysyłają przeważnie utwory tradycyjne, w swojej konstrukcji, formie, aranżu i wykonaniu. Jak dodaje, jednak jest też wiele piosenek, które tę konwencje łamią, czyli takie zahaczające o piosenkę autorską, trochę kabaretową, literacką, a nawet publicystyczną.
Konkurs ma za zadanie popularyzację twórczości polskich autorów oraz ich prezentację wśród słuchaczy Polskiego Radia. Po wybraniu 10 najlepszych utworów przez kapitułę dalej będą decydować słuchacze. Od 18 do 29 kwietnia będą głosować na wybrane przez siebie kompozycje poprzez stronę internetową piosenkana100.polskieradio.pl oraz SMS-y. Spośród pięciu propozycji, które otrzymają największą liczbę głosów, kapituła do 18 maja wybierze zwycięski utwór lub utwory. Wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska&Agata Woźniak/dabr

COMMENTS

WORDPRESS: 0