HomeCiekawostki

Justyna Kowalczyk nie wytrzymała: “W Zakopanem i okolicznych wioskach można siekierę w powietrzu zawiesić”

Justyna Kowalczyk nie wytrzymała: “W Zakopanem i okolicznych wioskach można siekierę w powietrzu zawiesić”

“W Zakopanem i okolicznych wioskach można siekierę w powietrzu zawiesić” – napisała wielokrotna medalistka olimpijska w biegach narciarskich na swoim profilu na Twitterze.

Kowalczyk skomentowała, że po 8 tygodniach spędzonych w różnych częściach Europy (Laponia, Alpy, słowackie Tatry), to dla niej “szok oddechowy”. “Bez populizmu i bezkompromisowo trzeba tu działać…” – apeluje polska biegaczka.

 

 

Dziś w niemal całej Małopolsce jakość powietrze jest wyjątkowo zła. w Wielu miejscach normy przekroczone są nawet o 1000 procent. W Krakowie do godz 24:00 komunikacja miejska jest darmowa.

 

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

 

 

    • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;

 

    • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;

 

  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

 

ML aip

COMMENTS