HomeŚwiętokrzyskie

Jurek Owsiak uroczyście otworzył rondo WOŚP w Skarżysku

Jurek Owsiak uroczyście otworzył rondo WOŚP w Skarżysku

Jurek Owsiak, założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 11 maja gościł w Skarżysku. Uczestniczył w uroczystym nadaniu imienia WOŚP rondu u zbiegu ulic Norwida, Metalowców i Paryskiej. Wcześniej spotkał się z wolontariuszami WOŚP i przedstawicielami organizacji pozarządowych, zachęcając do działania, otwartości na innych ludzi, pozytywnego myślenia. – Nie bądźmy społeczeństwem łapiącym focha – mówił. Wizycie Jurka Owsiaka towarzyszyła akcja „Pracownia Miast”, poświęcona dyskusji na temat działalności stowarzyszeń i fundacji.

W miniony roku przewodniczący Rady Miasta, Leszek Golik i radny Adam Ciok wystąpili z inicjatywą nadania rondu u zbiegu ulic Norwida, Metalowców, Paryskiej w Skarżysku imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zapytany o zgodę Jurek Owsiak szybko odpowiedział, że byłby to ogromny zaszczyt i podziękowanie dla wszystkich wolontariuszy i osób wspierających WOŚP. Postawił jednak warunek… – Warunek był tylko jeden: abyśmy jednomyślnie podjęli decyzję o nadaniu takiej nazwy. Gdybyśmy popatrzyli statystycznie, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dotknęła każdego z nas. WOŚP to my wszyscy. Bez względu na nasze przekonania polityczne, religijne, na nasze pomysły, rodzaj słuchanej muzyki, Wielka Orkiestra nas wszystkich łączy – mówił Jurek Owsiak z czasie uroczystości przy rondzie w Skarżysku.

 

Uchwała w sprawie nadania rondu imienia WOŚP została przyjęta jednogłośnie. – Dziękuję Jurku, że z zaakceptowałeś naszą propozycję. Dziękuję radnym, którzy stanęli na wysokości zadania i jednomyślnie podjęli stosowną uchwałę. Pokazaliśmy, że jeżeli chodzi o szczytne idee, potrafimy pracować w zgodzie – mówił prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig. Rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to forma podziękowania wszystkim tym, którzy od ponad 25 lat włączają się w tę szczytną akcję. Podziękowań dla wolontariuszy nie zabrakło również w czasie spotkania z Jurkiem Owsiakiem, które odbywało się w Miejskim Centrum Kultury i poprzedziło uroczystość przy rondzie. To właśnie dla nich przygotowano specjalny tort… W Skarżysku Orkiestra gra od 18 lat. – Kiedy zaczynaliśmy w 2000 roku, w WOŚP zaangażowanych było 70 wolontariuszy. Zaczęliśmy od kwoty 10 tysięcy złotych. Od 2013 roku mamy już 220 wolontariuszy, a mieszkańcy ofiarują coraz więcej pieniędzy. Zbieramy 50-60 tysięcy. Przez te wszystkie lata w sumie zebraliśmy pół miliona złotych – mówi Rafał Kamiński, szef sztabu WOŚP, działającego w Miejskim Centrum Kultury.

 

W skarżyskim szpitalu sprzęt z charakterystycznym czerwonym serduszkiem jest widoczny. Jego łączna wartość to ponad milion złotych. – To dla naszej placówki nieoceniona pomoc. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat otrzymaliśmy sprzęt o wartości około 400 tysięcy złotych – mówił dyrektor szpitala Leszek Lepiarz, który wspólnie z przedstawicielami załogi szpitala dziękował Jurkowi Owsiakowi. Podziękowań skierowanych do szefa WOŚP nie brakowało – specjalnie na spotkanie do Skarżyska przyjechała w tym celu szefowa Europejskiego Centrum Bajki, mieszczącego się w Pacanowie. Dziękowali przedstawiciele wolontariuszy ze sztabu WOŚP w Miejskim Centrum Kultury, dziękowali ci, którym pomógł sprzęt podarowany do szpitali przez Orkiestrę. Jurek Owsiak podkreślał, że to wszystko to zwrotna, która wraca do ludzi dzięki ich zaangażowaniu w Orkiestrę. – Można lubić Jurka albo i nie. Ale system działa. Pójdziesz do szpitala, a twoje nowo narodzone dziecko przejdzie wszystkie badania. To najważniejsze – mówił szef WOŚP.

 

W czasie spotkania z mieszkańcami udowodnił, że jest charyzmatyczną i pełną pozytywnych emocji postacią. Otwarcie odpowiadał na liczne pytania, dzielił się radami, swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami. Z zaciekawieniem obejrzał też krótki materiał filmowy, pokazujący jak Skarżysko gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. – Wspólnie robimy gorący brazylijski karnawał w środku zimy. Pokazujemy, że my – Polacy wspólnie możemy zrobić coś szczególnego, coś wielkiego, coś „made in Poland”. Poza tym całe to dobro do nas wraca, widzimy, że ma pozytywny skutek. Pamiętajmy, że WOŚP to nie Jurek Owsiak a miliony Polaków, którzy w tym uczestniczą – podkreślał Jurek Owsiak.

 

Wizyta inicjatora i szefa WOŚP w Skarżysku była powodem do szerokiej dyskusji na temat działalności organizacji pozarządowych. W Miejskim Centrum Kultury odbywała się tego dnia akcja społeczna Gazety Wyborczej „Pracownia Miast”, w całości poświęcona organizacjom pozarządowych. W gronie przedstawicieli fundacji, klubów i stowarzyszeń, w obecności mieszkańców, samorządowców i gości specjalnych dyskutowano o tym, jak mądrze pomagać. Było to już trzecia edycja „Pracowni Miast” w Skarżysku. – Organizacje pozarządowe są bardzo istotnym elementem na mapie aktywności naszego miasta. Ta współpraca na linii samorząd – NGO-sy układa się bardzo dobrze, ale przy okazji dzisiejszej dyskusji chcielibyśmy się zastanowić, co zrobić, by układała się jeszcze lepiej. Warto podkreślić, że zadania z zakresu kultury, sportu, turystyki, które są zadaniami własnymi gminy, a które są realizowane przez organizacje pozarządowe, są bardzo cenione przez mieszkańców – podkreślał prezydent miasta, Konrad Krönig.

 

– Z roku na rok wzrasta kwota dofinansowania zadań, organizowanych przez organizacje pozarządowe. Obecnie jest to kwota ponad miliona złotych – dodawał Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej. Uczestnicy „Pracowni Miast” mieli okazję posłuchać głosu przedstawicielki fundacji „Centrum im. prof. Geremka”, która mówiła o nowych wyzwaniach i przyszłości klubów, fundacji i stowarzyszeń. W trakcie spotkania odbywała się też dyskusja na temat działalności i przyszłości organizacji pozarządowych. Rozmawiano o problemach i sposobach na ich rozwiązywanie, a także o zmieniających się przepisach, które określają działalność fundacji i stowarzyszeń. W panelu dyskusyjnym uczestniczyli: Krzysztof Myszka – zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej, Jacek Kowalczyk – dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Barbara Zamożniewicz – rzecznik młodzieży przy Urzędzie Marszałkowskim, Katarzyna Michnowska-Małek – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku.

 

 

aipCOMMENTS