Juncker : Jest szansa na kompromis z Polską

Juncker : Jest szansa na kompromis z Polską

Szef Komisji Europejskiej mówi z nadzieją o porozumieniu z Polską w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Jean-Claude Juncker powiedział na konferencji w Brukseli, że jest okazja, bo Polska i Komisja są w stałym kontakcie i prowadzony jest dialog. “Jest duża szansa, ze polskie stanowisko zbliży się do naszego i nasze – przesunie się w kierunku stanowiska Polski” – powiedział szef Komisji.

Wcześniej nadzieję na kompromis i na zmianę polskiego punktu widzenia wyrażał też wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans, który mówił, że po zmianie rządu zmieniły się relacje Brukseli z Warszawą. Po spotkaniu w ubiegłym tygodniu z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem wiceprzewodniczący Komisji mówił o możliwości kompromisu w ciągu kilku tygodni, najwyżej miesięcy.

Pod koniec grudnia Komisja zakwestionowała polską reformę wymiaru sprawiedliwości uznając, że jest zagrożeniem dla niezawisłości sądów. Uruchomiła wtedy procedurę związaną z artykułem 7 unijnego traktatu. Rząd w Warszawie odpierał zarzuty i mówił, że reformy sądownictwa są konieczne i zgodne z europejskimi standardami. Od ubiegłego tygodnia prawnicy z Polski i z Komisji Europejskiej rozmawiają na ten temat.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0