Juncker: Postęp z Polską niewystarczający, ale jestem optymistą

Juncker: Postęp z Polską niewystarczający, ale jestem optymistą

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że jest postęp w rozmowach z Polską, ale niewystarczający. Dodał, że jest optymistą co do zakończenia sporu na linii Bruksela – Warszawa w sprawie reform sądownictwa. Obie strony różnią się w ocenie tych reform. Komisja domaga się kolejnych nowelizacji, Polska odpowiada, że wprowadzając zmiany zrobiła wiele, by zakończyć spór. 

Dziś w Sofii szef Komisji Jean-Claude Juncker ma rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim. W Brukseli, przed odlotem do bułgarskiej stolicy korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka zapytała go o oczekiwania związane ze spotkaniem. „Mam najlepsze relacje z możliwych z polskim premierem. Uważam, że Polska zrobiła postęp, ale niewystarczający. Natomiast rozmawiamy, prowadzimy negocjacje, które muszą być sfinalizowane do końca czerwca, początku lipca. Jestem optymistą” – powiedział Jean-Claude Juncker.
Dziś o dialogu Brukseli z Warszawą rozmawiała Komisja Europejska. Jej wiceszef Frans Timmermans, który prowadzi rozmowy z Polską, otrzymał poparcie komisarzy. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że wiceszef Komisji powtórzył, że wciąż są wątpliwości co do niezawisłości sądownictwa w Polsce. W podobnym tonie utrzymana była jego wypowiedź na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów do spraw europejskich.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/wkrz

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0