HomePILNE

Juncker: Czas letni powinien obowiązywać przez cały rok

Juncker: Czas letni powinien obowiązywać przez cały rok

Komisja Europejska będzie rekomendować likwidację zmian czasu. Według przewodniczącego Komisji Jean-Claude Junckera, który występował rano w niemieckiej telewizji ZDF, “czas letni powinien obowiązywać przez cały rok”. Juncker zaznaczył, że Komisja o zmianę czasu pytała się w sondażu, w którym wzięło udział 4,6 mln obywateli państw Unii. To jeszcze nieoficjalne stanowisko Komisji. Jej oficjalne stanowisko w tej sprawie może zostać przedstawione jeszcze dziś.

Według nieoficjalnych doniesień niemieckiej gazety “Westfalenpost”, 80 procent respondentów sondażu dotyczącego utrzymania zmiany czasu opowiedziało się za jej likwidacją.
Przez miesiąc, do 16 sierpnia, obywatele Unii mogli wyrazić swoją opinię i odpowiedzieć na pytanie, czy należy zrezygnować z przestawiania zegarków dwa razy do roku. I – jak się okazuje – zdecydowana większość chce zlikwidowania zmiany czasu. Do tego nawoływał także Parlament Europejski w dwukrotnie w przyjętych rezolucjach. Europosłowie apelowali o nowelizację przepisów z 2001 roku, które określają datę wprowadzenia czasu letniego we wszystkich unijnych krajach i datę przejścia na czas zimowy. Argumentowali, że przestawianie zegarków odbija się negatywnie na zdrowiu obywateli, rośnie wtedy liczba wypadków drogowych, a pracownicy są mniej wydajni.

Kwestia zmiany czasu leży w gestii państw członkowskich, to do nich będzie należała decyzja w tej sprawie. Jeśli europejskie rządy zgodzą się na likwidację zmiany czasu, wtedy będzie ona musiała być wprowadzona w całej Unii, bez wyjątku. Drugi scenariusz to utrzymanie obecnego systemu.

IAR/zdf/wcześniej/łp/sk

COMMENTS