HomeŚwiat

Johnson: Wybory jedynym sposobem na przerwanie paraliżu

Johnson: Wybory jedynym sposobem na przerwanie paraliżu

Wybory to jedyny sposób na przerwanie paraliżu – powiedział brytyjski premier Boris Johnson, ogłaszając dziś formalny początek kampanii wyborczej na Wyspach. Zakończyła się audiencja, na której szef rządu formalnie prosił Elżbietę II o rozwiązanie parlamentu. Na Downing Street odchodzący premier przekonywał, że tylko nowe rozdanie parlamentarne może sprawić, że impas w sprawie brexitu zostanie przełamany.

“Chcę, byście wiedzieli, że oczywiście nie chcę przedterminowych wyborów. Nikt by nie chciał, by odbywały się w grudniu. Ale dotarliśmy do etapu, na którym nie mamy wyboru” – stwierdził Boris Johnson. Dodał, że “parlament od ponad trzech lat jest sparaliżowany”. Odchodzący premier oskarżył posłów Izby Gmin o odmowę uszanowania woli obywateli i sprawienia, by brexit stał się faktem.

Posłowie Izby Gmin skrócili kadencję parlamentu po tym, jak pozbawiony większości rząd nie zdołał na czas przeforsować wynegocjowanej przez premiera umowy regulującej warunki rozstania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Przeciwko tym warunkom, a także przeciwko ekspresowemu tempu, jakie narzucił izbie rząd, protestowali nie tylko politycy opozycji, ale też część konserwatystów. Chodziło między innymi o stworzenie de facto granicy celnej przecinającej Zjednoczone Królestwo i oddzielającej Anglię, Walię i Szkocję od Irlandii Północnej.
Wybory odbędą się 12 grudnia. Premier został zmuszony przez posłów do proszenia Unii o przełożenie brexitu najpóźniej do końca stycznia przyszłego roku.

Sondaże wskazują na zwycięstwo Konserwatystów, ale – między innymi w świetle dobrych wyników proeuropejskich Liberalnych Demokratów oraz antyunijnej Brexit Party – nie jest przesądzone, czy rozmiary ewentualnego zwycięstwa partii Johnsona pozwolą na uzyskanie stabilnej większości w parlamencie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/em/sk

COMMENTS