15 C
Chicago
wtorek, 27 lutego, 2024

Johna Godsona życie po polityce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zaledwie 1583 głosy zebrane w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu zakończyły jedną z najbłyskotliwszych karier w łódzkiej polityce. Tyle głosów uzyskał John Godson, startując z list PSL. A cztery lata wcześniej, gdy zostawał posłem z listy PO, zdobył 28.518 głosów, przeskakując ówczesną „jedynkę”, czyli Cezarego Grabarczyka. Później bez efektów próbował swoich sił w wyborach na prezydenta Łodzi (9061 głosów i czwarte miejsce) i do Parlamentu Europejskiego.

Był już pastorem i politykiem, teraz zajął się biznesem. * Jako „pucybut Janek” kandydował na prezydenta Łodzi. Rok temu John Godson był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w łódzkiej polityce. Dziś jest prezesem firmy działającej na arenie międzynarodowej i chroni swą prywatność.

Afrobiznes
– John, decydując się na start z listy PSL w Łodzi, chyba zdawał sobie sprawę, że nie ma większych szans na mandat, dlatego też specjalnie nie angażował się w kampanię wyborczą. Już wtedy zapowiadał, że zajmie się biznesem na linii Polska – Afryka – mówi jeden z łódzkich polityków. I tak też się stało. John Godson założył „Godson Group” – konglomerat zawierający wszystkie rodzaje jego działalności: biznesowe, społeczne i misyjne. Hasło jednej z firm, Afropoland, której Godson jest prezesem, to: „Powiedz nam gdzie chcesz iść, a my pomożemy Ci tam dojść.” Na swojej stronie internetowej prezes chwali się, że jest to firma, która „zajmuje się wsparciem działalności firm, rządów, samorządów oraz organizacji pozarządowych na arenie międzynarodowej”. Nie ma w tym nic dziwnego, bo John Godson jeszcze jako poseł – pierwszy czarnoskóry w historii polskiego parlamentu – uczestniczył w misjach gospodarczych do państw afrykańskich oraz organizował polsko-afrykańskie fora gospodarcze i ekonomiczne. W grudniu magazyn „The New African” umieścił go wśród 100 najbardziej wpływowych postaci Afryki.

Ranczo w Nigerii
O tym co robi dziś, były łódzki poseł nie chce rozmawiać. Z jego profilu na jednym z portali społecznościowych można się jednak dowiedzieć, że zamierza sprzedać działkę rekreacyjną na Widzewie oraz szuka wspólników do ponad 600–hektarowego rancza w Nigerii, przeznaczonego na zintegrowaną działalność rolniczą, rekreacyjną oraz turystyczną. Chciałby swój czas dzielić bowiem po połowie między Polskę a Nigerię. Ponadto prowadzony przez byłego posła Instytut Afrykański miał otrzymać od emira Keffi (w Nigerii) 10 hektarów ziemi na budowę swojej afrykańskiej filii. – Nie słyszałem, by John Godson chodził po Łodzi i szukał pracy, czy choćby wsparcia u władz miasta – mówi polityk Platformy Obywatelskiej. – On ma pomysł na siebie i udało mu się go zrealizować, w odróżnieniu od innych polityków tracących mandat. Po odejściu z polityki John Godson zmienił również wygląd, zapuścił elegancką brodę i wąsy. Na zdjęciach z podróży (w tym roku m.in. Czechy, Maroko, Egipt, Nigeria) na portalu społecznościowym często prezentuje się w afrykańskich strojach.

Skromne początki
John Godson urodził się w 1970 roku w miejscowości Umuahia w Nigerii. Jego rodzice byli nauczycielami, matka Chinyere w podstawówce, ojciec Silvanus w liceum. Ojciec był także kaznodzieją w kościele metodystów. Mieli ośmioro dzieci: czterech chłopców i cztery dziewczynki. John Godson przyjechał do Łodzi w 2003 r. Był wówczas pastorem Kościoła Bożego w Chrystusie (zawiesił pełnienie obowiązków w maju 2008 r.). W Polsce Godson najpierw przez 5 lat mieszkał w Szczecinie, gdzie uczył języka angielskiego, tam poznał swoją żonę. W polityce pojawił się w 2006 r. jako kandydat na radnego osiedlowego z listy Platformy Obywatelskiej w Łodzi. W 2008 r. został radnym miejskim, a w 2010 r. posłem. Odszedł z PO, gdy wprowadzano dyscyplinę partyjną w głosowaniach w sprawach światopoglądowych. Potem był wiceprezesem partii Polska Razem.

Mirosław Malinowski (aip)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520