26 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

John Kerry w Wiedniu: Pomożemy Libii w walce z ISIS

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Amerykanie i ich sojusznicy są gotowi wesprzeć rząd libijski w walce z działającymi w tym kraju grupami związanymi z tzw. Państwem Islamskim.

Przemawiając w Wiedniu amerykański sekretarz Stanu John Kerry oznajmił, że zachodnie kraje chcą wesprzeć Libie, która stara się o zniesienie oenzestowskiego embarga na dostawę broni do tego kraju.
Kerry nazwał działania Państwa Islamskiego poważnym zagrożeniem dla Libii i w obiczu tego świat powinien jak najszybciej to niebezpieczeństwo powstrzymać.
W ubiegłym miesiącu rzad libijski ostrzegł, że jeśli szybko nie powstrzyma się ISIS, to większa część kraju przejdzie niebawem pod władzę dżihadystów.
Zdaniem Kerry’ego tylko zjednoczenie wysiłków wielu państw może przynieść sukces w dławieniu ISIS w Libii. Kerry powiedział, że wojskowe wsparcie libijskiego rządu jest częścią już uzodnionego porozumienia przez wiele zachodnich państw.
– Jesteśmy też gotowi pozytywnie odpowiedzieć na prośby libijskiego rządu w sprawie szkolenia i wyposażenia gwardii prezydenckiej oraz innych libijskich sił – powiedział Kerry.
Zdaniem libijskiego premiera Fayeza Sarraja przed jego krajem stoi wiele wyzwań i im szybciej dostanie on wsparcie zagraniczne, tym większa  szansa na zdławienie Państwa Islamskiego w tym kraju.
– Nie mówimy o zbrojnej międzynarodowej interwencji w Libii,tylko o międzynarodowej pomocy w szkoleniu i wyposażeniu naszych oddziałów – dodawał Sarraj.
Libia coraz bardziej pgrąża się w chaosie po obalenu w październiku 201 roku dyktatora Muammara Kaddafiego.
Jeszcze do niedawna były w tym kraju dwa rywalizujące ze sobą rządy, działa tam wiele lokalnych oddziałów, z których część sympatyzuje lub wręcz jawnie współpracuje z ISIS.

Kazimierz Sikorski(aip)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520