HomePOLSKA

Jesteśmy świadkami największych napięć społecznych w Polsce ostatnich lat

Jesteśmy świadkami największych napięć społecznych w Polsce ostatnich lat

Protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego nie milkną. W Poznaniu każdego dnia na ulice wychodzą tłumy ludzi, którzy sprzeciwiają się zaostrzeniu prawa aborcyjnego. W ostatnich dniach do sytuacji panującej w kraju odnosiły się poznańskie środowiska akademickie. W piątek zrobił to również rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Prof. Maciej Żukowski zwrócił się z prośbą o szacunek przy wyrażaniu swoich poglądów i o posługiwanie się językiem, którego sami oczekujemy od innych.

– Bardzo prosiłbym, aby przy wyrażaniu swoich poglądów pamiętać o tym, że ich odbiorcy to też ludzie. Dokładnie tacy sami jak my i nasi bliscy. Wierzę, że z takim nastawieniem można się spierać, szanując swoich rozmówców i ich podejście do sprawy, nawet zupełnie się z nimi nie zgadzając – napisał prof. Maciej Żukowski, rektor UE.

 

Prof. Żukowski zaznacza, że sytuacja w Polsce jest bardzo trudna, a napięcie społeczne powoduje, że ludzie przestają wymieniać się racjonalnymi argumentami. – Bez wątpienia jesteśmy świadkami największych napięć społecznych w Polsce ostatnich lat. Trudno już mówić o dialogu, ponieważ emocje po wszystkich stronach eskalowały do tego stopnia, że język tej debaty nie niesie już za sobą merytorycznych argumentów, a niestety w głównej mierze jest wycelowany nie w postulaty, a w ludzi, którzy mają odmienne zdanie – podkreśla rektor.

 

Rektor prosi, by posługiwać się językiem, którego sami oczekiwalibyśmy od swoich rozmówców. – To nie jest apel. To serdeczna prośba o powrót do języka i zachowania, którego nie tylko sami nie będziemy musieli się wstydzić, ale również takiego, jakiego oczekiwalibyśmy od swoich rozmówców. Teraz, w tak gorących chwilach, może być to bardziej pomocne, niż się wydaje – podkreśla profesor.

 

Rektor UE szczególnie zwraca się do społeczności akademickiej uczelni. – Proszę pamiętać, że naszą rolą jest nie tylko edukować lub tę edukację odbierać, ale również dawać przykład. Przykład, który chcielibyśmy odnajdować w zachowaniu innych – pisze.

 

aip

COMMENTS