8.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

„Jestem Polakiem i jestem dumny” – uczniowie PSD przy parafii MB Częstochowskiej i Św. Kazimierza na V Festiwalu Szkół Polonijnych Polonijnych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jak co roku, merytorycznie przygotowany i zgrany “dream team” uczniów PSD przy parafii MB Częstochowskiej i Św Kazimierza wraz z opiekunami reprezentował szkołę na Festiwalu Szkół Polonijnych. Gospodarzem tegorocznego, V już spotkania, które odbyło się 7 kwietnia 2019 roku była szkoła Gniazdo 946 Sokołów Polskich w Manville w New Jersey. W jej przestronnych salach uczestnicy z 25 szkół zaprezentowali program artystyczny pt. „Jestem Polakiem i jestem dumny.” Składał się on z czterech równolegle odbywających się imprez przybliżających dzieciom i młodzieży sylwetki zasłużonych Polek, polskich wynalazków oraz piękno krajobrazu i wartości historyczne miejsc z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce, w tym dziedzictwa niematerialnego.

Wystawa plastyczna

Plastycznie uzdolnione dzieci i młodzież zaprezentowali wystawę znaczków pocztowych przedstawiającą polskie kobiety sukcesu oraz serię plakatów o polskich obiektach UNESCO. Na sztalugach wyeksponowane zostały między innymi: znaczek pocztowy Ewy Pękali z klasy ósmej upamiętniający heroizm Ireny Sendlerowej “Każdemu kto tonie, należy podać rękę” oraz plakat Wiktorii Olechno z zerówki, ukazujący urok białowieskich żubrów.

Prace literackie

“Wkład Polek w odkrycia naukowe, geograficzne i kulturowe”oraz “Wynalazki z polskim rodowodem” to tematy wypracowań, które podjęły się rozwinąć dwie błyskotliwe pisarki z naszej szkoły. Urszula Solarz z liceum opisała niezwykłą batalię o przywrócenie nazwy Alei Marii Skłodowskiej-Curie manhatańskiemu zakątkowi należącemu obecnie do Uniwersytetu Rockefellera, a ósmoklasistka Ewa Pękala zaznajomiła czytelników z postacią Kazimierza Żeglenia, chicagowskiego przedsiębiorcy i wynalazcy m.in. kamizelki kuloodpornej.

Popis teatralny

Niestrudzeni aktorzy z klasy siódmej: Natalia Jasiński jako Magda Gessler, szef kuchni Michał Grum oraz Xenia Pelekhach jako kierowniczka sali w krótkim skeczu “zrewolucjonizowali” restaurację, uzasadniając z humorem, że polskie jedzenie jest najzdrowsze i najsmaczniejsze. Kostiumy, idealna wręcz charakteryzacja Natalii oraz wartki dialog zyskały gromkie brawa. Kuratorką teatralnego występu była wychowawczyni, pani Urszula Krzyształowicz.

Krakowska Szopka rodem z Brooklynu

Opiekunką wystawy dotyczącej “Krakowskiego Szopkarstwa”, będącego zaledwie od paru miesięcy na liście UNESCO* jako pierwsze niematerialne dziedzictwo kulturowe z Polski, była nauczycielka klasy dziewiątej pani Małgorzata Czajkowska. Z pomocą córki Alicji, tegorocznej maturzystki, wykonała kunsztowną szopkę krakowską. Ponad dwumetrowa budowla składała się z trzech elementów. Replika ołtarza naszego kościoła parafialnego, z otoczonym złotym wieńcem róż wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i centralną sceną Bożego Narodzenia stała najwyżej. Środkową kondygnację stanowił Teatr Miejski im. Juliusza Słowackiego z trwającym właśnie przedstawieniem „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Reprodukcja krakowskiego rynku z Sukiennicami w tle, znalazła się na najniższym piętrze. Dwie symetryczne wieże z polskimi chorągiewkami na szczycie: wieża z figurką trębacza po lewej stronie oraz ukoronowana wieża zegarowa po prawej stronie bezspornie świadczyły o fakcie, że konstrukcja wzorowana była na sztuce krakowskiego szopkarstwa. Odzwierciedleniem dwumiesięcznej pracy nad szopką były misterne detale krakowskich kwiaciarek pod barwnymi parasolami, zaczarowanej dorożki z białym koniem, pomnika Adama Mickiewicza czy weselników z dramatu Wyspiańskiego.
Nie tylko wykonanie krakowskiej szopki przez panią Małgorzatę i jej córkę, note bene dwa pokolenia twórców, ale zaprezentowanie jej w tak szerokim gronie, przyczyniło się niewątpliwie do utrwalenia znaczenia krakowskiego szopkarstwa jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski. Uzupełnieniem ekspozycji były plansze opisujące historię szopkarstwa w Krakowie oraz edukacyjne ulotki. Powstały one dzięki zaangażowaniu rodziców oraz profesjonalnej opiece pana Michała Grabowskiego, historyka z Muzeum Historii Miasta Krakowa. A do grona uczniów z dumą propagujących wiedzę o pierwszym niematerialnym polskim dziedzictwie na liście UNESCO w czasie Festiwalu należeli: Alicja Czajkowski z klasy jedenastej, Patrycja Poznańska i Julia Krzyształowicz z klasy dziewiątej, uczniowie klasy piątej Aleksandra Surulo i Michał Krzyształowicz oraz Ewelinka Pelekhach. Twórcze, zmyślne i artystycznie niedoścignione stoisko naszej szkoły cieszyło się ogromną uwagą wszystkich gości Festiwalu, nie tylko fotografów.

Podziękowanie

Podziękowania za tegoroczną obecność naszej grupy na V Festiwalu Szkół Polonijnych należą się dyrektor szkoły pani Teresie Ramotowskiej oraz szkolnemu Komitetowi Rodzicielskiemu. Serdeczności kierujemy do pani Malgorzaty Czajkowskiej i Alicji Czajkowskiej za pomysł i wykonanie krakowskiej szopki. Dziękujemy wspierającym szkołę w czasie Festiwalu nauczycielom: pani Annie Misiewicz-Andruchów, pani Dorocie Przydanek, pani Monice Grabowskiej oraz państwu Urszuli i Wojciechowi Krzyształowicz. Specjalne podziękowanie kierujemy do pani Urszuli Poznańskiej za woluntariat w dziedzinie projektowania graficznego oraz za logistykę przedsięwzięcia, fotografce pani Urszuli Grum za atrakcyjne ujęcia oraz rodzicom za przygotowanie uczniów do kolejnego już Festiwalu.

Na koniec przypomnijmy, że celem Festiwali Szkół Polonijnych jest “integrowanie polonijnych społeczności szkolnych, promowanie szkół i talentów uczniów poprzez prezentowanie dorobku artystycznego oraz rozwijanie umiejętności językowych młodzieży poprzez muzykę, śpiew i zabawę; kształtowanie wartości moralnych i patriotycznych uczniów, jako ważnego czynnika wychowawczego, integrującego współczesne młode pokolenie Polaków”.

Do zobaczenia za rok.
___________________________________________________________________________________________________________
*29 listopada 2018 roku tradycja budowy wyjątkowych w skali świata szopek krakowskich została wpisana na reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520