14.5 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Jest najnowsza propozycja dotycząca zmian w przepisach, które mają utrudnić powstanie Nord Stream 2

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jest najnowsza propozycja dotycząca zmian w przepisach, które mają utrudnić powstanie Nord Stream 2, a przeciwnicy tej inwestycji wstępnie są zadowoleni. Takie są ustalenia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Propozycje przedstawiła Rumunia kierująca w tym półroczu pracami Unii Europejskiej.
Chodzi o nowelizację dyrektywy gazowej, która ma zagwarantować, że wszystkie gazociągi, także te importowe i ich części morskie na terytorium Wspólnoty, będą objęte unijnym pakietem energetycznym. Jak już wcześniej informowała nasza korespondentka, w piątek będzie wiadomo, czy większość krajów opowie się za tymi zmianami.
Wstępna analiza jest pozytywna, ale diabeł tkwi w szczegółach, więc jeszcze wszystko sprawdzamy – powiedział Beacie Płomeckiej dyplomata z kraju, który jest w grupie przeciwstawiającej się budowie Nord Stream 2. Inny dyplomata dodał, że te propozycje, jeśli zostaną przyjęte, uderzą w model biznesowy Gazpromu. Teraz trwa intensywne lobbowanie i poszukiwanie sojuszników, bo to już ostatnia prosta. Po jednej stronie jest 13 państw, w tym Polska, które popierają zmiany w przepisach, bo sprawią one, że Nord Stream 2 nie będzie inwestycją tak rentowną jak zakładał Gazprom. Tej grupie potrzeba jeszcze trzech dużych państw – Włoch, Hiszpanii i Francji do przeforsowania propozycji.
Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że przekonać trzy kraje mają zapisy zapewniające, że unijne zasady nie obejmą gazociągów łączących te państwa z Afryką Północną. „Ale tu w grę wchodzi jeszcze polityka” – przyznał jeden z dyplomatów dodając, że wynik głosowania jest niepewny. Tym bardziej, że druga grupa, na czele z Niemcami, która chce stworzyć mniejszość blokującą też nie ustaje w wysiłkach i próbuje przekonać do swoich argumentów.
Jeśli ambasadorowie podejmą w piątek decyzję o dalszych pracach nad przepisami, to bardzo szybko zatwierdzą ją unijni ministrowie. A wtedy będą się mogły zacząć negocjacje przedstawicieli krajów członkowskich z Parlamentem Europejskim. Ostateczny kształt znowelizowanej dyrektywy będzie zależał od wyniku tych rokowań. Europosłowie swoje stanowisko już mają i czekają od wielu miesięcy na unijne rządy. W tej sprawie ważny jest czas – znowelizowane przepisy, by mogły objąć Nord Stream 2, muszą być przyjęte przed ukończeniem budowy drugiej nitki Gazociągu Północnego, co jest planowane na grudzień tego roku.
Prace nad zmianami w dyrektywie utrudnia kalendarz wyborczy – w maju odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Nowelizacja musi być więc przyjęta najpóźniej na kwietniowej sesji plenarnej, ostatniej przed wyborami. Jeśli tak się nie stanie, to zanim prace w nowym Europarlamencie zostaną wznowione, będzie jesień i już będzie za późno na przyjmowanie przepisów.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520