HomePILNE

Jest nadzieja w walce z koronawirusem. Coraz mniej przypadków zakażeń w Czechach i Austrii. Władze krajów myślą o złagodzeniu obostrzeń

Jest nadzieja w walce z koronawirusem. Coraz mniej przypadków zakażeń w Czechach i Austrii. Władze krajów myślą o złagodzeniu obostrzeń

Pełne pociechy wieści płyną z Czech i Austrii, państw także walczących z koronawirusem. Podjęte przez te kraje działania przynoszą skutek. Władze obu państw mówią o nadziei i sukcesach w walce z pandemią. Zdaje się, że kwarantanna, noszenie maseczek oraz stosowanie się do innych obostrzeń wreszcie zaczynają przynosić efekty. Czesi i Austriacy myślą o złagodzeniu obostrzeń.

 

Wykres przyrostu zakażeń koronawirusem w Austrii (zgodnie z danymi worldometers.info) od kilku dni się wypłaszcza. O wykładniczym przyroście zachorowań nie ma mowy. Obostrzenia wprowadzone przez Austrię przynoszą skutek. Zdaje się, że szczyt zachorowań w Austrii przypadł na 26 marca.

 

Stwierdzono wtedy 1321 nowych zakażeń. Od tamtego momentu:

 

 

  • 27 marca – stwierdzono 788 zakażeń;

 

  • 28 marca – 574 zakażeń;

 

  • 29 marca – 517 zakażeń;

 

  • 30 marca – 830 zakażeń;

 

  • 31 marca – 562 zakażenia;

 

  • 1 kwietnia – 531 zakażeń;

 

  • 2 kwietnia – 418 zakażeń;

 

  • 3 kwietnia – 395 zakażeń;

 

  • 4 kwietnia – 257 zakażeń;

 

  • 5 kwietnia – 270 zakażeń;

 

  • 6 kwietnia –246 zakażeń.

 

 

Jak donosi Deutsche Welle, Austria po Wielkanocy najprawdopodobniej zacznie łagodzić obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Do tego czasu konieczne jest jednak stosowanie się do wszystkich nakazów. Kanclerz Sebastian Kurz zapowiedział, że po Wielkanocy mają zostać otwarte małe sklepy, później sklepy budowlane oraz ogrodnicze. Dopiero w maju władza planuje zdecydować, czy możliwe będzie ponowne uruchomienie np. usług fryzjerskich lub domów handlowych. Warunkiem tego mogą być specjalne ograniczenia, w tym konieczność noszenia maseczek lub wpuszczanie ograniczonej liczby klientów. Od połowy maja działalność mogłyby wznowić szkoły, hotele i gastronomia. Dopiero pod koniec czerwca zdjęty zostałby zakaz organizowania imprez masowych.

 

W Czechach także odnotowuje się coraz mniej przypadków zakażenia koronawirusem. Czeski minister zdrowia Adam Vojtech stwierdził, że możliwe jest złagodzenie obostrzeń, jeśli tendencja spadkowa będzie się utrzymywała. Niektóre sklepy być może znów zostaną otwarte (w tym budowlane i papiernicze). Należy jednak podkreślić, że właściciele takich sklepów będą musieli się zastosować do pewnych obostrzeń – np. konieczna będzie wzmożona dezynfekcja oraz ograniczenie liczby wpuszczanych do sklepu klientów.

 

Gazeta.pl podaje, że Czesi mogliby także znów korzystać z lotnisk od 14 kwietnia – loty byłyby jednak zezwalane tylko w uzasadnionych przypadkach. Zgodnie z danymi Worldometers.info w Czechach zakażonych zostało prawie 5 tys. osób. Zmarło 78.

 

 

js aip

COMMENTS