HomeUSA

Jest lepiej. Rosną dochody i spada poziom ubóstwa

Jest lepiej. Rosną dochody i spada poziom ubóstwa

W Stanach Zjednoczonych rosną dochody mieszkańców i spada poziom ubóstwa – informuje amerykański Urząd Statystyczny. Z raportu tej instytucji wynika jednak, że po raz pierwszy od kilku lat wzrosła liczba Amerykanów bez ubezpieczenia zdrowotnego.

Według najnowszych danych 11,8 procent Amerykanów żyje poniżej progu ubóstwa. To najniższy poziom tego wskaźnika od 2001 roku. Jednocześnie nieznacznie wzrosły wynagrodzenia mieszkańców USA. W 2018 roku średni dochód gospodarstwa domowego w tym kraju wyniósł 5260 dolarów miesięcznie. Poziom ubóstwa dla czteroosobowej rodziny z dwójką dzieci to około 2 tysięcy dolarów miesięcznie.
Według raportu Urzędu Statystycznego do 27,5 miliona, czyli o 2 miliony wzrosła liczba Amerykanów nieposiadających ubezpieczenia zdrowotnego. To pierwszy taki wzrost od 2014 roku. Jest on skutkiem zniesienia przez prezydenta Donalda Trumpa obowiązku wykupienia takiego ubezpieczenia, który wprowadzono w ramach Obamacare, czyli reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych prezydenta Baracka Obamy.

IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/mcm/dwCOMMENTS