HomeŚwiat

Jesienią może dojść do dłuższego spotkania prezydentów Polski i USA

Jesienią może dojść do dłuższego spotkania prezydentów Polski i USA

Jesienią może dojść do dłuższego spotkania prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych w Białym Domu. Poinformował o tym polski prezydent. Andrzej Duda był w Brukseli na zakończonym właśnie szczycie NATO i w kuluarach spotkania dwukrotnie spotkał się z Donaldem Trumpem.
Polski prezydent relacjonował dziennikarzom, że w czasie wczorajszych rozmów z Donaldem Trumpem poruszane były przede wszystkim sprawy współpracy w obronności. “Rozmawialiśmy o zwiększeniu obecności armii Stanów Zjednoczonych na terenie Polski, rozmawialiśmy także o kwestii kolejnych zakupów uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych a więc o infrastrukturze bezpieczeństwa, tej militarnej” – mówił prezydent w Brukseli.
W drodze do Polski na pokładzie rządowego samolotu Andrzej Duda poinformował, że rozmowa dotyczyła m.in. możliwości zakupu przez Polskę amerykańskich rakiet Tomahawk oraz tego, jakie warunki Polska mogłaby zapewnić kolejnym amerykańskim oddziałom, które mogłyby przyjechać do Polski. Nie wiadomo jednak, czy chodziłoby o obecność stałą czy rotacyjną. Rozstrzygnięć w tej sprawie na razie nie ma.
Andrzej Duda poinformował, że trwają właśnie ostatnie przygotowania do spotkania obu prezydentów we wrześniu w Białym Domu. Prezydent sugerował, że wizyta taka nie jest jeszcze potwierdzona, ale jest bardzo prawdopodobna. We wrześniu polski prezydent jak co roku będzie w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Jak relacjonuje z Brukseli wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, wczorajsze spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa były pierwszymi tego typu rozmowami od czasu spotkania w styczniu tego roku w Davos.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/W.Cegielski & B.Płomecka, Bruksela/pbp

COMMENTS