HomeKultura

Jerzy Połomski, znany piosenkarz, artysta estradowy kończy 87 lat

Jerzy Połomski, znany piosenkarz, artysta estradowy kończy 87 lat

Od czasu do czasu przeboje Jerzego Połomskiego przypomina Polskie Radio. Wtedy możemy usłyszeć jego największe przeboje, jak „Cała sala śpiewa z nami”, czy też „Bo z dziewczynami”. “Daj”, “Nie zapomnisz nigdy”. Dziś swoje 87. urodziny świętuje Jerzy Połomski.

 

Od czasu do czasu przeboje Jerzego Połomskiego przypomina Polskie Radio. Wtedy możemy usłyszeć jego największe przeboje, jak „Cała sala śpiewa z nami”, czy też „Bo z dziewczynami”. “Daj”, “Nie zapomnisz nigdy”.

Jerzy Połomski urodził się w Radomiu, tu ukończył Technikum Budowlane, zanim wyruszył w świat.

– Musiałem opuścić Radom, bo chciałem się rozwijać jako artysta. Jednak w sercu mam zawsze Radom, w tym mieście jest kilka moich ukochanych miejsc – mówił niegdyś Jerzy Połomski.

Właściwie Jerzy Pająk, urodził się 18 września 1933 w Radomiu. Piosenkarz, aktor. Po ukończeniu Technikum Budowlanego wyjechał do Warszawy. Tam ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, wydział estradowy. Jego profesorem był między innymi Ludwik Sępolński.

Jerzy Połomski zadebiutował, gdy był jeszcze studentem, na czwartym roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Wówczas Polskie Radio zaprosiło go do nagrania „Piosenki dla nieznajomej”. Wykonawca pozostał wierny piosence do dziś, choć mało kto pamięta, że jeszcze przez jakiś czas Jerzy Połomski występował jako aktor w warszawskich teatrach Buffo i Syrena.


W szkole teatralnej obowiązywała zasada, że student nie może oficjalnie występować, angażować się w życie estradowe. Jednak trzeba było z czegoś żyć, jako studenci dorabialiśmy sobie występując gdzie się da, choćby w restauracjach – opowiadał Jerzy Połomski.

– Jestem piosenkarzem i jeśli mnie zapraszają, to jadę na koncert i śpiewam. To, że ciągle mnie zapraszają, uważam za swój życiowy sukces. Miło mnie przyjmują wszędzie – mówił nam kilka lat temu Jerzy Połomski.

W jego repertuarze znalazło się wiele znanych przebojów, ale były także płyty z interpretacjami przedwojennych przebojów, a także płyty z kolędami.

-Zawód piosenkarza jest trudnym zawodem. Trzeba mieć wiele sił i zapału, by sprostać trudnościom. Przydaje się skromność, pracowitość, pokora. Te cechy niezmiennie towarzyszą mi w życiu, bo bez pokory i skromności można łatwo potknąć się. Zbyt wielka pewność siebie może zakończyć się porażką – przestrzega Jerzy Połomski.Największe sukcesy Jerzy Połomski odnosił w latach 60-tych i 70- tych, ale wciąż jego piosenki są słuchane. Przez lata artysta dopracował się swego niepowtarzalnego stylu. Jerzy Połomski nieprzerwanie występował 62 lata! Występy ma estradzie zakończył w 2019 roku, w wieku 86 lat.

Niewielu jest artystów w Polsce, a także na świecie, którzy występują, lub występowali na scenie ponad 60 lat. A ludzie z całej Polski nadal chcą słuchać piosenek Jerzego Połomskiego.


Wierni słuchacze talentu Jerzego Połomskiego przychodzili na koncerty z płytami do podpisu.
– Choć został formalnie aktorem, to jednak Jerzy Połomski nie zagrzał długo miejsca ca scenie. Przyznaje, że nie czuł iskry Bożej do aktorstwa, chociaż ma na koncie kilka ról scenicznych. Grywał króla w „Mazepie” Słowackiego, zagrał dziecko w „Klątwie” Wyspiańskiego. Jednak ciągnęło go do śpiewania, a jego mistrz w szkole – podarował Połomskiemu zdjęcie z dedykacją: „Jurkowi Połomskiemu – jedynej dumie mojej pracy pedagogicznej – Ludwik Sempoliński”.

 

Jerzy Połomski, nie liczy lat, ani nie spogląda wstecz: wciąż ma wiernych słuchaczy w całej Polsce. Jak dodaje piosenkarz, zawsze trzeba patrzeć do przodu, planować sobie kolejne kroki.
– Artysta nigdy nie założył rodziny i mieszka obecnie samotnie na warszawskim Mokotowie.- Gdy człowiek jest młodszy, to spogląda w przyszłość, planuje, co chce zrobić. Zresztą tak większość ludzi patrzy na świat: wyznacza sobie cele. Ja wciąż mam młode spojrzenie – uśmiecha się Jerzy Połomski.

AIP

COMMENTS