HomeCiekawostki

Jerozolima: Święty Mikołaj na… wielbłądzie

Jerozolima: Święty Mikołaj na… wielbłądzie

Święty Mikołaj na wielbłądzie rozdaje świąteczne choinki w centrum Jerozolimy. W ten sposób palestyński chrześcijanin chce łagodzić ostatnie napięcia w spornym mieście. Mężczyzna otworzył nawet specjalne biuro świętego Mikołaja w centrum Jerozolimy.

Choć Jerozolima to miasto na Bliskim Wschodzie, zachodni sposób świętowania Bożego Narodzenia widoczny jest wszędzie. Choinki, dmuchane gumowe Mikołaje czy nawet figurki reniferów można spotkać na wielu jerozolimskich bazarach. Palestyński chrześcijanin Issa Kassissieh postanowił wykorzystać komercyjny aspekt świąt dla zbożnych celów.
Dziesięć lat temu mężczyzna po raz pierwszy rozdawał przechodniom choinki. W tym roku przy Bramie Jafskiej w Jerozolimie towarzyszył mu wielbłąd oraz tłumy dziennikarzy. “Powiem Ci coś. Jako Mikołaj, chcę przynieść radość. Cokolwiek się dzieje w świecie, chcę dać dzieciom z Ziemi Świętej radość” – mówi Palestyńczyk.

W ubiegłym roku Issa Kassissieh ukończył w Stanach Zjednoczonych kurs dla Mikołajów, a w tym roku otworzył swoje biuro na Starym Mieście. Dzieci, które przychodzą do biura mogą brać udział w warsztatach, otrzymać certyfikat bycia grzecznym, ale także dowiedzieć się o znaczeniu świąt Bożego Narodzenia dla chrześcijan. Palestyńczyk mówi, że tegoroczna akcja, w której pomogły mu władze Jerozolimy, ma służyć także rozładowaniu napięcia, jakie powstało między Izraelczykami a Palestyńczykami po decyzji Donalda Trumpa o uznaniu miasta za stolicę Izraela.
Większość mieszkańców Jerozolimy to żydzi oraz muzułmanie. Wielu z nich zna najważniejsze tradycje związane z chrześcijańskimi świętami.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Jerozolima/kj

  • fot. materiały prasowe (screenshot)

COMMENTS