HomeŚwiat

Jerozolima: Niedziela Palmowa bez wiernych i procesji

Jerozolima: Niedziela Palmowa bez wiernych i procesji

Bez dorocznej procesji z palmami obchodzona jest Niedziela Palmowa w Jerozolimie. Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie kościoły, meczety i synagogi w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej są zamknięte dla publiczności. W katolickich mszach w mieście udział biorą jedynie księża oraz po kilka osób świeckich.

Przed południem biskup pomocniczy Jerozolimy Giacinto-Boulos Marcuzzo odprawił uroczystą mszę Niedzieli Palmowej w siedzibie łacińskiego patriarchatu Jerozolimy. W czasie celebrowanego po arabsku nabożeństwa, jak w każdym dzisiaj kościele, czytany był fragment Ewangelii o męce i śmierci Chrystusa.

Ze względu na restrykcje poza księżmi we mszy wzięło udział tylko kilka osób, była ona transmitowana przez internet. Pandemia spowodowała, że po raz pierwszy od niepamiętnych lat w Jerozolimie nie ma dzisiaj procesji z palmami z Góry Oliwnej. Łaciński patriarcha Jerozolimy w czasie krótkiego nabożeństwa pobłogosławił jedynie miasto i modlił się o ustanie pandemii.

Samo miasto jest wyludnione. “Ulice są naprawdę puste, widać pojedyncze osoby, które przechodzą, prawie wszyscy noszą maseczki na twarzach. Ulice są czyste, udało się odsprzątać miasto i nie ma nowych śmieci” – mówi mieszkający w Jerozolimie polski dominikanin ojciec Paweł Trzopek.

Zamknięta jest też Bazylika Bożego Grobu, ale mieszkający tam franciszkanie wystawili na zewnątrz palmowe gałązki dla wiernych. Część z nich wyszła na zewnątrz kościoła w maseczkach i rękawiczkach, by wręczyć gałązki miejscowym chrześcijanom.

Zarówno Izrael jak i Autonomia Palestyńska są zamknięte dla obcokrajowców, co oznacza, że ani na Wielkanoc ani na zaczynającą się w środę żydowską Paschę nie przyjadą w tym roku turyści ze świata.
Duchowni z Ziemi Świętej zapowiadają, że większość najważniejszych nabożeństw będzie transmitowana przez internet.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/ RTR/CMC/w mt

COMMENTS