14.9 C
Chicago
niedziela, 25 lutego, 2024

Jens Stoltenberg w Polsce PODSUMOWANIE

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przystosowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego do nowych zagrożeń dla międzynarodowego bezpieczeństwa było głównym tematem spotkania sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga z premier Beatą Szydło. Jak powiedziała po spotkaniu premier, wydarzenia wokół polskich granic, a zwłaszcza nadchodzące rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2017 i zagrożenia związane z terroryzmem oraz niestabilnością na Bliskim Wschodzie i Afryce pokazują, że Sojusz powinien kontynuować proces adaptacji rozpoczęty na szczytach w Newport i Warszawie. „W tym kontekście priorytetem dla Polski będą przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO w Brukseli” – powiedziała Beata Szydło.
Premier dodała, że Polska z satysfakcją odnotowuje rozmieszczenie sił sojuszniczych w naszym kraju i państwach bałtyckich. Zwróciła też uwagę, że Polska wydaje wymagane 2 procent PKB na cele obronne, a w Sejmie jest już projekt, który przewiduje zwiększenie tych wydatków do 2,5 procent PKB do 2030 roku.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i szef MON Antoni Macierewicz odwiedzili żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Orzyszu. Na wspólnej konferencji prasowej Antoni Macierewicz powiedział, że obecność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce w dużym stopniu zawdzięczamy determinacji Jensa Stoltenberga. Szef MON podkreślił, że stacjonujące w Polsce oddziały są gwarancją tego, że pokój i bezpieczeństwo wrócą do Europy.
Sekretarz generalny NATO powiedział, że wielonarodowa formacja stacjonująca w Polsce wypełnia podstawowy cel istnienia sojuszu, pokazując jednocześnie jego jedność. Sekretarz dodał, że pełni też funkcję odstraszającą w razie ewentualnej napaści.
Jak zaznaczył Jens Stoltenberg, wojska z różnych krajów sojuszu stacjonujące w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii wysyłają informację, że atak na jedno z państw członkowskich NATO będzie przez pozostałe traktowane jako atak na całe NATO. „To jest podstawa istnienia sojuszu, o czym mówi piąty artykuł traktatu: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” – podkreślił sekretarz.
W skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO wchodzą między innymi wojska amerykańskie, brytyjskie i rumuńskie. Grupa stacjonuje w Bemowie Piskim i Orzyszu od początku kwietnia.
Wcześniej Jens Stoltenberg spotkał się z ministrami spraw zagranicznych Polski, Turcji i Rumunii. Wspólne rozmowy dotyczyły przyszłości NATO, zwiększenia polskich wydatków na obronę i zbliżających się rosyjsko-białoruskich ćwiczeń o kryptonimie Zapad 2017. Minister Witold Waszczykowski na konferencji prasowej po spotkaniu powiedział, że NATO w najbliższym czasie musi opracować sposoby reagowania na nowe zagrożenia dla międzynarodowego bezpieczeństwa, także w kontekście wojny z terroryzmem.
„Cała nasza trójka to są kraje wiodące, które mogą być przykładem dla współpracy w ramach NATO, ponieważ wypełniamy zobowiązania natowskie w sposób wzorowy” – powiedział szef polskiego MSZ.
Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji rozmawiali również we własnym gronie. Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa europejskiego, relacji transatlantyckich oraz współpracy przemysłów obronnych.
Wczoraj wieczorem Sekretarz Generalny NATO spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Najpierw prezydent i szef NATO rozmawiali w cztery oczy, a następnie przewodniczyli spotkaniu plenarnemu, w którym wzięli udział między innymi minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, szef gabinetu prezydenta – minister Krzysztof Szczerski i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wczesn./komunikat MSZ/mile/gaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520