11.5 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Jemen: 85 tysięcy dziecięcych ofiar wojny

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Od wybuchu regularnej wojny w Jemenie, z głodu bądź chorób, zmarło 85 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia. Save the Children – międzynarodowa organizacja humanitarna – opublikowała raport poświęcony śmiertelności dzieci w ogarniętym wojną domową kraju. Liczba ofiar niedożywienia i chorób obejmuje okres od kwietnia 2015 roku do października 2018 i stanowi – według jego autorów – „ostrożne szacunki”. Przyjmując je Save the Children bazowało na danych zebranych przez ONZ.

Dziś do zajętej przez szyickich rebeliantów stolicy kraju Saany, przybył specjalny wysłannik Narodów Zjednoczonych. Celem misji Martina Griffithsa jest zapobieżenie walkom o Al-Hudajdę. Przez port położony nad Morzem Czerwonym dociera 80 procent pomocy humanitarnej dla mieszkańców Jemenu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych podkreśla, że wojna w Jemenie jest największym współczesnym kryzysem humanitarnym. Od października 2016 roku, z różnym natężeniem, w kraju panuje epidemia cholery.

Do wybuchu otwartego konfliktu w Jemenie doszło w 2014 roku. Stanowiąca blisko połowę mieszkańców kraju szyicka mniejszość wystąpiła przeciwko sprzymierzonemu z Arabią Saudyjską prezydentowi Abd Rabbo Mansour Hadi’emu, którego do władzy wyniosła „arabska wiosna”. W marcu 2015 roku w Jemenie rozpoczęła się zbrojna interwencja tak zwanej koalicji arabskiej. W operacjach pod przywództwem Arabii Saudyjskiej uczestniczą siły Bahrajnu, Maroka, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Kataru, Egiptu i Sudanu.

Dotąd działania wojenne w Jemenie pochłonęły około 11 tysięcy ofiar śmiertelnych. 14 milionów jego mieszkańców jest zagrożonych głodem.

 

Organizacja charytatywna: Ponad 5 milionów jemeńskich dzieci głoduje

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/www.savethechildren.org/wcześ./mt/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520