7.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Jedzenie ryb nie zawsze jest korzystne dla zdrowia i środowiska

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mięso ryb dostarcza sycących protein, zdrowych dla układu sercowo-naczyniowego kwasów tłuszczowych oraz potasu i korzystnych dla pracy tarczycy jodu i selenu.

 

Niestety nie wszystkie ryby są bezpieczne w konsumpcji, ponieważ ich mięso jest silnie zanieczyszczone metalami ciężkimi jak rtęć, czy ołów lub dioksynami.

Drugim argumentem jest niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, związane z połowem ryb kupowanych w dużych ilościach przez konsumenta.

 

WWF (Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody) i Greenpeace to międzynarodowe organizacje pozarządowe, których misją jest wspieranie bioróżnorodności środowiska i podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Wydając bezpłatne poradniki  starają się poszerzyć wiedzę konsumentów, zwiększyć świadomość i zachęcić do zrównoważonej, niezagrażającej ekologii i zdrowiu konsumpcji ryb. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy większość gatunków ryb jest poprzeławiana, a wiele ze stosowanych form połowu ryb nie jest zgodna z zasadami zrównoważonego połowu i rybołówstwa, gdyż zagraża innym organizmom morskim. Przedstawiamy kompletny poradnik, z którego dowiesz się jak wybierać ryby na co dzień i na święta, jakich informacji oczekiwać od sprzedawcy lub szukać na opakowaniu produktu,  jakie gatunki ryb nie są polecane, a które wartko kupować. Pamiętaj: Zagrożone wyginięciem i pochodzące z zanieczyszczonych wód ryby nie powinny trafiać na stół!

Aby poradnik został lepiej zrozumiany na samym początku zaznaczamy, udzielania jakich informacji na temat kupowanej ryby, możesz oczekiwać od sprzedawcy (te zawarte są również na opakowaniu i samodzielnie możesz je zlokalizować). Kupując rybę zapytaj o: • gatunek, • miejsce połowu lub hodowli, • sposób wyławiana i sprzęt do tego wykorzystywany. Podkreślamy, że zgodnie z prawem konsumenta, sprzedawca musi Ci je udostępnić. Jeśli napotkasz na problem z ich uzyskaniem zastanów się, czy warto w ciemno decydować się na zakup ryby pochodzącej z niewiadomego źródła.

W krajach azjatyckich, szczególnie w Wietnamie, panga jest rybą hodowaną w przerybionych stawach wypełnionych brudną i zanieczyszczoną wodą. Karma podawana pangom zawiera antybiotyki i środki chemiczne mające wspierać rozwój i podtrzymywać masowy rozwój niskiej jakości ryb. Mięso pangi kumuluje zanieczyszczenia, dlatego ta ryba nie jest korzystna dla zdrowia. Ponadto w sklepach, zamrażana jest w taki sposób, aby pokryty lodem filet był pełen wody, za którą niestety płacimy, dostając niewiele mięsa…

Wody Morze Bałtyckiego są silnie zanieczyszczone metalami ciężkimi oraz dioksynami. Dioksyny zaburzają procesy gonienia się ran, a ponieważ mają podobną budowę do hormonów steroidowych, negatywnie oddziałują na tarczycę, żeńskie i męskie gonady oraz endometrium macicy. Łososie bałtyckie to nie tylko ryby silnie zanieczyszczone, ale również zagrożone wyginięciem. Zdecydowanie odradzamy zakup tego mięsa. Jeśli lubisz smak łososia, a także chcesz dostarczyć do organizmu kwasy omega 3, których tłuste ryby morskie zawierają pod dostatkiem, wybierz łososia pacyficznego poławianego z Morza Arktycznego i północnej części Oceanu Spokojnego. Tamtejsze ławice nie są zagrożone wyginięciem, a wody są niezwykle czyste i przejrzyste!

WWF (Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody) ostrzega, aby nie kupować halibutów niebieskich i czarnych, ponieważ większość stad jest przełowiona, co utrudnia podtrzymanie przy życiu i odbudowę populacji tego gatunku ryby. Najbardziej zagrożonym jest halibut atlantycki, który zdecydowanie nie powinien trafiać na nasze stoły.

Od 2007 roku węgorze europejskie zostały objęte ochroną wynikającą z Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), której celem jest ochrona dziko żyjących zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Również Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF) przestrzega przed zakupem tego gatunku ryby, ze względu na krytyczne zagrożenie wyginięciem. Wędkarze nie mogą wyławiać węgorzy w okresie ochronnym, którzy przypada na dni od 15 czerwca do 15 lipca. Dobowy limit połowu od 15 lipca do 15 czerwca wynosi 2 sztuki.
– Greenpeace, której misją jest ochrona bioróżnorodności w 2010 roku dodała karmazyna do swojej czerwonej listy ryb i owoców morza. Karmazyny do rozwoju, potrzebują aż 1-13 lat! Ponieważ liczebność karmazynów w wodach morskich z roku na rok znacznie spada, a konsumenci chętnie wybierają ten gatunek ryby, obecne w sprzedaży mogą pochodzić z niekontrolowanego i niezrównoważonego rybołówstwa. Jeśli bardzo cenisz smak karmazyna, wybierz rybę z certyfikatem MSC (o czym świadczy ten certyfikat, dowiesz się na ostatnim slajdzie).

Ta smaczna, delikatna i soczysta, ale chuda ryba nie jest ani zagrożona wyginięciem, nie jest chroniona, ani silnie zanieczyszczona, jednak WWF przestrzega przed jej zakupem. Dlaczego? Powodem jest niesprzyjający bioróżnorodności mórz i oceanów sposób połowów z użyciem tarła dennego. Ta metoda powoduje niszczenie siedlisk organizmów morskich, (roślin, koralowców i zwierząt), żyjących na dnie. Bezpiecznym dla ekosystemu jest poławiane ryb za pomocą tarła pelagicznego – takie ryby polecamy!

Dorsz atlantycki i czerniak to chuda, lubiana ryba nie tylko przez dbających o linię. Nie polecany jest czerniak wyławiany z wykorzystaniem włoków i włoków dennych (bez względu na miejsce połowu), ponieważ te sprzęty w negatywny sposób oddziałują na dno morskie, niszcząc naturalne poszycie. Jeśli chcesz na obiad lub kolację świąteczną przygotować dorsza, wybierz rybę z certyfikatem MSC, wyławianą za pomocą okrężnic z wód Morza Barentsa lub Norweskiego, bądź z Islandii wyławianego za pomocą sieci.

Śledzie bałtyckie (z wyjątkiem tych z zachodniej części morza) to ryby silnie zanieczyszczone dioksynami, dlatego WWF przestrzega przed ich zakupem. Jeśli lubisz śledzie postaw na atlantyckiego, poławianego z Morza Północnego, Norweskiego lub Barentsa, ponieważ jest wolny od zanieczyszczeń i niezagrożony wyginięciem.

Najkorzystniej pod względem ekologicznym i z punktu widzenia zdrowia, wybierać ryby oznaczone certyfikatem MSC lub ASC (niestety ich cena jest wyższa od ryb bez gwarancji pochodzenia). Ryba oznaczona certyfikatem MSC pochodzi ze zrównoważonego rybołówstwa, które ma na celu poszanowanie bioróżnorodności morskiego środowiska. Certyfikat ASC stosowany jest do oznaczania ryb ze zrównoważonej i odpowiedzialnej hodowli. Rybami certyfikatem MSC są łosoś arktyczny, dorsz czarny i atlantycki, karmazyn, panga, okoń, sola, szprot, śledź, tilapia, tuńczyk biały i bonito. Bezpieczne ryby bez certyfikatu to m.in. : • europejski karp hodowlany, • makrela atlantycka, • łosoś pacyficzny poławiany w Alasce i Kanadzie, • śledź atlantycki poławiany w Morzu Północnym, Morzu Norweskim i Morzu Barentsa, • pstrąg tęczowy z Finlandii, Danii i Polski, • troić wędrowna z Austrii, • miruna poławiana za pomocą tarła pelagicznego, • sandacz z hodowli w Niemczech, Holandii i Danii.

facebook twitter
aip
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520