Jedyny ratunek to deszcz! Suche lasy, suche pola, porywisty wiatr… Prawie 5 tysięcy razy interweniowała wczoraj straż pożarna

Jedyny ratunek to deszcz! Suche lasy, suche pola, porywisty wiatr… Prawie 5 tysięcy razy interweniowała wczoraj straż pożarna

Prawie 5 tysięcy razy interweniowała wczoraj straż pożarna z powodu silnego wiatru i pożarów w lasach. Tylko we wtorek odnotowano ponad 360 pożarów lasów, 842 razy płonęły trawy i nieużytki.

Ze względu na silny wiatr rannych zostało dwóch kierowców – w Przechlewie na Pomorzu i w Nidzicy na Warmii i Mazurach.

Wiatr zniszczył 396 budynków i połamał tysiące drzew. Jak mówi Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, najwięcej interwencji było w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim. Tam wiatr uszkodził linie energetyczne. “W kulminacyjnym momencie bez prądu pozostało około pięćdziesięciu pięciu tysięcy gospodarstw. Rano bez energii elektrycznej pozostawało około czterech tysięcy odbiorców”, informuje Bożena Wysocka. Bożena Wysocka zapewnia, że jeszcze dziś wszyscy odbiorcy będą mieli prąd.
Tylko wczoraj strażacy wyjeżdżali do pożarów lasów 363 razy, do pożarów traw i nieużytków – 842 razy. Najwięcej takich interwencji odnotowano na Mazowszu – 275.

W lasach na Podlasiu, Warmii i Mazurach, a także w województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim i mazowieckim nadal obowiązuje najwyższy – trzeci- stopień zagrożenia pożarowego.

“Na terenie lasu oraz w jego otoczeniu nie można używać otwartego ognia i porzucać niedopałków papierosów”, apeluje Bożena Wysocka. Niebezpieczeństwo dla człowieka, jak i dla małych zwierząt, stwarza także wypalanie traw i nieużytków. “Za wypalanie traw grozi grzywna w wysokości pięciu tysięcy złotych, a nawet areszt”- przypomina Ewa Wysocka.
Ewa Łapińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że opadów deszczu, które wystarczająco nawilżą ziemię, możemy spodziewać się w sobotę. “Wtedy nastąpi załamanie pogody, będzie pochmurno, wystąpią przelotne opady deszczu, które sprawią, że ziemia będzie wystarczająco wilgotna,dzięki czemu w lasach będzie bezpieczniej”- mówi synoptyk.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenia przed silnym wiatrem, który sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia. Alerty pierwszego stopnia obowiązują w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)//M.Szulborska/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0